Το Περιστέρι ήταν ανώτερο καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με φοβερή άμυνα επικράτησε στο Game 1 των play-off του Κολοσσού με 79-63. Πλέον το επόμενο παιχνίδι θα λάβει χώρα στη Ρόδο εκεί όπου η ομάδα των Δυτικών Προαστίων με νίκη θα σφραγίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μήτρου-Λονγκ ο οποίος μέτρησε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν και ο Νίκος Χουγκάζ (10π. 8ρ.), Ντάνγκουμπιτς (10π.), Ρένφρο (10π. 5ρ.) και Λοβ (10π.).

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μπραϊκοβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Γκάουντλοκ να προσθέτει 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, την στιγμή που οι υπόλοιποι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα έμειναν σε μονοψήφια επίπεδα.

Το Περιστέρι ήλεγχε τον ρυθμό, πάτησε γκάζι και ξέφυγε με διψήφιο προβάδισμα

Με αντιαθλητικό φάουλ του Σίτου ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον Τόμσον να σπαταλά και τις δυο βολές, με τις δυο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 1:30’. Ο Κένι Ουίλιαμς άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο (3-0 στο 2’), με τον Χουγκάζ να αυξάνει την διαφορά στο +5 (7-2 στο 3’), με το Περιστέρι να πατά καλύτερα στο παρκέ. Ο Κολοσσός με τον Γκάουντλοκ να πρωταγωνιστεί μείωσε στο πόντο (9-8 στο 4’), ωστόσο το Περιστέρι με την είσοδο του Λοβ βρήκε ρυθμό στην επίθεση του παίρνοντας αέρα 6π. (17-11 στο 7’). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, ενώ έκλεισαν στο +7 το πρώτο δεκάλεπτο (22-15).

Οι Ροδίτες με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μπήκαν πιο δυναμικά σε σχέση με την πρώτη περίοδο μειώνοντας σε απόσταση ενός καλαθιού (24-22 στο 13’). Το σερί για τον Κολοσσό μεγάλωσε σε 2-10, με τον Μπραίκοβιτς να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (24-25 στο 15’). Ο Μήτρου-Λονγκ απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους (30-27 στο 17’) με το Περιστέρι να κάνει ένα επιμέρους σερί 10-4 για το 35-29 στο 18’. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της (+12, 41-29 στο 19’), με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να έχουν σφίξει την άμυνα τους. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το Περιστέρι στο +14 (44-30), με την ομάδα του Σεγκούρα να μετρά 8 λάθη, έχοντας παράλληλα 2/9τρ.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διατήρησε την διαφορά παίζοντας φοβερή άμυνα και έκανε το 1-0 στην σειρά

Το Περιστέρι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου διατήρησε την διψήφια διαφορά του (+16, 48-32 στο 22’), με τον Κολοσσό να αντιδρά μειώνοντας στους 9π. (48-39 στο 25’). Η απάντηση των παικτών του Βασίλη Σπανούλη ήταν άμεση με τον Ουίλιαμς και τον Μήτρου-Λονγκ να ανεβάζουν και πάλι την διαφορά στο +14 (55-41 στο 25’), την στιγμή που η ομάδα της Ρόδου τα είχε βρει… σκούρα στην επίθεση. Το προβάδισμα των γηπεδούχων παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (+16, 64-48 στο 29’), με τους Περιστεριώτες να έχουν βάλει σημαντικές βάσεις για το 1-0 στην σειρά των play-off.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε επιβάλει τον ρυθμό της με τον Ράγκλαντ να στέλνει την διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +18 (70-52 στο 33'). Ο Αμερικανός γκαρντ προσέφερε και θέαμα με τις πάσες του στον Ρένφρο την στιγμή που η διαφορά παρέμενε στο +16 (74-58 στο 35') για τους γηπεδούχους. Τα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα ήταν αδύνατο να ανατρέψει την διαφορά, με τον Πουλιανίτη να βάζει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Βασίλης Σπανούλης άνοιξε το rotation χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, με την διαφορά να φτάνει και τους 20 πόντους λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63.