Αναλυτικά, η ατομική κριτική των παικτών του Ολυμπιακού:

Τζολάκης 7: Ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού γκολκίπερ. Έπιασε τη φάση του 4', έκλεισε σωστά στο τετ-α-τετ του 26' τον Γερεμέφεφ, έβγαλε και τη σουτάρα του Μαντσίνι στο 39'. Γενικά σταθερός σε όλο το ματς, καλός και με τη μπάλα κάτω. Στα γκολ δεν θα μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο.
Ροντινέι 7: Πολύ καλό ματς του Βραζιλιάνου. Αμυντικά -όπως πάντα- είχε τα θέματά του, ωστόσο μπροστά ήταν ο γνωστός Ροντινέι, με τρομερές κούρσες, ντρίμπλες και καλές κινήσεις στον χώρο.
Ρέτσος 6: Ξεκίνησε νωθρά το ματς, όπως όλος ο Ολυμπιακός όμως σταδιακά βελτιώθηκε. Βρέθηκε  εκτός θέσης σε δύο-τρεις περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο καθάρισε όσα του αναλογούσαν.
Κάρμο 6: Ισχύει και για αυτόν ότι και για τον Ρέτσο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Γερεμέγεφ τον νίκησε σε δύο περιπτώσεις, έχασε κάποιες μονομαχίες όμως και αυτός στην επανάληψη ήταν ο γνωστός Κάρμο.
Ρίτσαρντς 4: Πολύ κακό ματς του Άγγλου, δεν του βγήκε τίποτα. Είχε πολλά προβλήματα στην πτέρυγά του, έκανε και το πέναλτι στη συνέχεια για να... δέσει το γλυκό.
Έσε 6: Εκτός θέσης σε αρκετές περιπτώσεις και αυτός, απόρροια της χαμηλής έντασης στην οποία έπαιζε όλη η ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα. Ανέβηκε στο δεύτερο, βοήθησε στην κυκλοφορία ενώ κέρδισε και αρκετές μάχες προς το φινάλε.
Καρβάλιο 3: Η έμπνευση του Μεντιλίμπαρ δεν βγήκε και ο συμπατριώτης του απέδειξε ξανά γιατί θα είναι από τους πρώτους που θα κουνήσουν μαντήλι το καλοκαίρι. Άνευρος, άνιωθος, χωρίς κίνηση, με μηδενική προσφορά στην πίεση. Ο Ολυμπιακός έπαιζε με παίκτη λιγότερο στα χαφ όσο αυτός ήταν μέσα και αυτό φαινόταν στην εικόνα του αγώνα.
Όρτα 6: Όχι και το καλύτερο ματς του, όμως ήταν και καλά κλεισμένος από τους πράσινους. Πέρασε λίγες πάσες, μόλις 18/21, ενώ ήταν και αρκετά μακριά από την αντίπαλη περιοχή.
Φορτούνης 6: Όσο αγωνίστηκε είχε διάθεση, κουβάλησε τη μπάλα, δοκίμασε να φτιάξει παιχνίδι, όμως και αυτός ήταν αρκετά κάτω στο κομμάτι της έντασης και του ρυθμού.
Ποντένσε 9: Ο Πορτογάλος αρτίστας το έκανε και στη Λεωφόρο το θαύμα του. Ένα απίθανο γκολ που μας γύρισε 25 χρόνια πίσω στο Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 4-1 και τη γκολάρα του Ζιοβάνι. Πέρα από αυτό, μια αντίστοιχα έξοχη ασίστ, ένα δοκάρι, δύο ευκαιρίες (45+2', 70'), ενώ ήταν ο μόνος που προσπαθούσε ακόμη και όταν όλος ο Ολυμπιακός έδειχνε να περπατάει.
Ελ Κααμπί 5: Δεν του βγήκε τίποτα, αφού και αυτός κλείστηκε σωστά από την άμυνα των πρασίνων. Δοκίμασε κάποιες τελικές, όμως ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του.

Οι αλλαγές:

Ιμπόρα 6: Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Καρβάλιο και φυσικά βελτίωσε αισθητά την εικόνα της ομάδας που έπαιξε και πάλι με... 11.
Γιόβετιτς 8: Πέρασε στο παιχνίδι στο 61' και μέσα σε μισή ώρα πρόλαβε να αλλάξει την εικόνα της επίθεσης της ομάδας. Γέμισε την περιοχή, «έσπασε» μπάλες, τράβηξε πάνω του παίκτες δίνοντας χώρο στους υπόλοιπους και φυσικά πέτυχε και το γκολ που έδωσε το αποτέλεσμα στον Ολυμπιακό.
Μαρτίνς 5: Λίγα πράγματα από τον Πορτογάλο στο μισάωρο που έπαιξε, χωρίς ουσιαστική συνεισφορά στο παιχνίδι πέρα από την πίεση.
Κίνι 6: Ο Ισπανός αντικατέστησε τον πολύ κακό Ρίτσαρντς και τα πήγε πολύ καλά στα αμυντικά του καθήκοντα, παίζοντας με πάθος και ένταση.
Μασούρας –: Μπήκε στο τελευταίο λεπτό για την καθυστέρηση.

Η κριτική του Ολυμπιακού: Ποντένσε παρόντος...