Αλύγιστος ο 22χρονος Ιταλός, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του μετά το 0-2 του αντιπάλου του και πήρε τεράστια νίκη με 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 6-3 σε 3 ώρες και 44 λεπτά, για να πανηγυρίσει τον πρώτο Grand Slam τίτλο του!

Τεράστια επιτυχία για τον Σίνερ, αλλά και τεράστια απογοήτευση για τον Μεντβέντεφ, που έχασε για δεύτερη φορά σε τελικό του Australian Open ενώ ήταν μπροστά με 0-2 (είχε γίνει το 2022 κόντρα στον Ράφα Ναδάλ) και πλέον έχει πέντε χαμένα ματς τίτλου σε Grand Slam. Τουλάχιστον κέρδισε το 2021 στη Νέα Υόρκη...

Είναι σίγουρα μια ήττα που θα πονέσει πολύ, αλλά είναι βέβαιο ότι ο 27χρονος Ρώσος επηρεάστηκε σε μεγάλο βαθμό από τις πολλές ώρες (πάνω από 24) που πέρασε στο court αυτές τις δύο εβδομάδες και δεν είχε τη φρεσκάδα που χρειαζόταν, ειδικά όταν ο Σίνερ έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν το τέταρτος αγώνας πέντε σετ που έπαιξε αυτές τις 15 μέρες και αν τον κέρδιζε, θα ήταν ο πρώτος στην ιστορία με αυτό το επίτευγμα!

Άξια, όμως, το τρόπαιο πήγε στον νεαρό Ιταλό, που παρότι φάνηκε έτοιμος να λυγίσει μετά την απώλεια των δύο πρώτων σετ, συνέχισε να πιστεύει, να παλεύει και να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες που έρχονταν από την απέναντι πλευρά.

Είχε μαζί του στην προσπάθειά του το μεγαλύτερο μέρος της Rod Laver Arena, που ήθελε να τον σπρώξει μετά το 0-2, αλλά κατέληξε να τον υποστηρίζει με ένταση και στο καθοριστικό πέμπτο σετ. Είναι, άλλωστε, ένα παιδί που έχει κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου!

Με την κατάκτηση του τίτλου στον πρώτο τελικό του έγινε ο τρίτος Ιταλός που κερδίζει Grand Slam και ο πρώτος που το κάνει στη Μελβούρνη. Εκτός των άλλων, είναι και ο νεαρότερος πρωταθλητής μετά το 2008, όταν σήκωσε την κούπα ο Νόβακ Τζόκοβιτς σε ηλικία 20 ετών και 250 ημερών.

O Γιάνικ, πάντως, αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα από τον Μεντβέντεφ, που μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα, δείχνοντας έναν... άλλο εαυτό. Επέστρεφε από πιο κοντά, ανέβαινε στο φιλέ, χτυπούσε δυνατά την μπάλα και τελείωνε γρήγορα τους πόντους. Ο Ιταλός, την ίδια ώρα, είχε και αρκετά προβλήματα στο σερβίς και αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να χάσει το πρώτο σετ με δύο μπρέικ και να μείνει πίσω με άλλα δύο στο δεύτερο (5-1).

Ο Σίνερ μπόρεσε να πάρει πίσω το ένα μπρέικ και να απειλήσει ξανά όταν ο Ρώσος σέρβιρε για δεύτερη φορά για το σετ, όμως τελικά έγινε το 0-2 και ο Μεντβέντεφ είχε μπει για τα καλά στον δρόμο προς τη νίκη.

Αυτό το φινάλε, ωστόσο, έδειξε ότι κάτι είχε αλλάξει στην εικόνα του παιχνιδιού, με την απόδοση των δύο παικτών να ακολουθεί αντιστρόφως ανάλογη πορεία. Εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι σέρβιρε πρώτος στο τρίτο σετ, ο Σίνερ πίεσε στο 4-5, έσωσε το γκέιμ πόιντ του Μεντβέντεφ, που πλέον ήταν λιγότερο επιθετικός, και τελικά «έσπασε» τον αντίπαλό του για το 1-2 μέσα σε τρομερή αποθέωση από όλο το γήπεδο.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ο Σίνερ συνέχισε να ανεβάζει ταχύτητα και στο τέταρτο σετ, απειλώντας δύο φορές το σερβίς του Μεντβέντεφ. Και ο Ρώσος, όμως, είχε ευκαιρία σε καθοριστικό σημείο του αγώνα, αλλά ο Σίνερ βρήκε άσο στο μπρέικ πόιντ του στο 3-3 και κράτησε το σερβίς του, παρατείνοντας την αγωνία.

Όπως και στο τρίτο σετ, ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο είχε γκέιμ πόιντ στο 5-4, αλλά και πάλι δεν το εκμεταλλεύτηκε και είδε αμέσως τον Σίνερ να τον «σπάει» για το 2-2.

Ήταν πια φανερό ότι η πλάστιγγα είχε γείρει προς την πλευρά του Ιταλού, καθώς ο Μεντβέντεφ έδειχνε σιγά-σιγά να μένει από ενέργεια, παρότι υπήρχαν μερικές... εκλάμψεις. Τελικά, το μπρέικ ήρθε στο έκτο γκέιμ (4-2) και ο Σίνερ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κρατήσει το σερβίς του στη συνέχεια και να σημειώσει τη μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του!

Ακόμα και οι αριθμοί δείχνουν τον άξιο νικητή: ο Σίνερ είχε 50 winners και 49 αβίαστα έναντι 44-57 του Μεντβέντεφ, που ανέβηκε 45 φορές στο φιλέ και κέρδισε 32 πόντους (14/21 ο Γιάνικ). Ο Ιταλός ανέβασε κατακόρυφα τους αριθμούς στο σερβίς του μετά το δεύτερο σετ, ενώ ο Ντανίλ είχε αντίστοιχα πολλά προβλήματα στο δεύτερο σερβίς του.

Ήταν η πρώτη φορά που ο Μεντβέντεφ έπαιζε σε τελικό και αντίπαλός του δεν ήταν ο Τζόκοβιτς ή ο Ναδάλ, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να φτάσει στον πολυπόθητο τίτλο...

Πολύ ενδιαφέρον, επίσης, έχει και το ρεκόρ του Σίνερ κόντρα στον τενίστα από τη Μόσχα: έχασε τις έξι πρώτες συναντήσεις τους, ενώ τώρα έχει σερί 4-0 με νίκες σε τρεις τελικούς!

Έπος Σίνερ στη Μελβούρνη: Επέστρεψε από 0-2 και κατέκτησε τον πρώτο major τίτλο του! (vids)