Η ομάδα από την Αρκαδία ξεκίνησε τον αγώνα προηγούμενη με 5-0. Το προβάδισμα του Πελασγού συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, όταν η Μπαμπανίκα με εύστοχο σουτ έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 11-10.

Οι «πράσινες» ήταν καλύτερες στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-1 στα πρώτα επτά λεπτά, έφθασαν τη διαφορά στο +9 (21-12 με βολές της Πατσιατζή).

Η αστοχία για τις δύο ομάδες συνεχίστηκε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να φθάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα 4΄44΄΄ πριν το τέλος του (27-16 με την Λαγωνικάκη). Ένα σερί 8-0 στη συνέχεια έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκη, παρά το γεγονός ότι απέμεινε αρκετή ώρα για το φινάλε.

Το σκορ έφθασε στο 44-24, 3΄47΄΄ πριν την τελική κόρνα με σουτ της Λαγωνικάκη και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τέσσερις εύστοχες βολές για τον Πελασγό από την Παπαδοπούλου και ένα τρίποντο της Μπαμπανίκα.

Παναθηναϊκός-Πελασγός 47-28
Διαιτητές: Αναστασιάδης-Τογανίδου-Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 13-11,  21-14, 35-21, 47-28
Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 2, Λαγωνικάκη 10, Παπαδοπούλου 10, Μαντζιώρη 5(1), Μπάτσιου 2, Γρηγοράκη, Μπαμπανίκα 5(1), Μουστάκη, Κουκουζέλη 5, Υφαντοπούλου 4, Πατσιατζή 4, Κτιστάκη.
Πελασγός (Τσατσούλης-Μανιάτη): Μπουζιάνη, Παπαδοπούλου 12(1), Σουρδή 3(1), Κυριακοπούλου 5, Μιχολιά 1, Αθανασοπούλου, Στράγκα, Βολοκώστα, Λιακοπούλου, Τσουμπάνου 7, Λίλη.