Οι Καβαλίερς φρόντισαν να δείξουν από την αρχή τις διαθέσεις τους, αφού έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-30, ωστόσο οι Σέλτικς απάντησαν στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο ισόπαλες με 54-54.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ανέλαβε δράση ο Ντόνοβαν Μίτσελ, με τους Καβαλίερς να τρέχουν επί μέρους 24-36 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, βάζοντας τις βάσεις για το break, με τους Σέλτικς να καταρρέουν στη τέταρτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους 16-28 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και έφτασαν με μεγάλη άνεση στη νίκη, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1 και πλέον θα υποδεχθούν στην έδρα τους τους «Κέλτες» για δύο ματς-φωτιά που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την σειρά.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Έβαν Μόμπλεϊ να ακολουθεί με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, στην καλύτερη εμφάνισή του στα φετινά playoffs.

Για τους Μπόστον Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας, 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράουν να ακολουθεί με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.