Σε έναν από τους καλύτερους τελικούς στην ιστορία του Μουντιάλ που κρίθηκε στα πέναλτι, όπως όλοι ξέρουμε νικήτρια αναδείχθηκε η Αργεντινή. Το αποτέλεσμα, όμως του αγώνα θα μπορούσε εύκολα να είναι διαφορετικό, αφού στο τέλος του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης, οι Γάλλοι είχαν τη «χρυσή» ευκαιρία να αρπάξουν το τρόπαιο από την παρέα του Λιονέλ Μέσι.

Με το σκορ στο 3-3 και την αγωνία στο κατακόρυφο, όλα «πάγωσαν, όταν σε μια από τις τελευταίες φάσεις του ματς, απέναντι από τον Εμιλιάνο Μαρτίνεζ βρέθηκε αμαρκάριστος ο Κόλο Μουανί. Με την τύχη του τελικού να κρέμεται στο δεξί πόδι του νεαρού επιθετικού, εκείνος σούταρε χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αργεντινός τερματοφύλακας με το αριστερό του πόδι πραγματοποίησε την απόκρουση του τουρνουά και τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Σε συνέντευξή του στο «Onze Mondial», ο φορ της Παρί Σεν Ζερμέν ομολόγησε την βαρύτητα του γεγονότος για τον ίδιο, καθώς και την αδυναμία του να ξεχάσει εκείνο το μοναδικό τετ-α-τετ.

«Θα είμαι πάντα ο τύπος που έχασε την ευκαιρία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτή είναι η ζωή. Ακόμη και όταν τελειώσει η καριέρα μου, ο κόσμος θα εξακολουθεί να μιλά για αυτό. Προφανώς είμαι ακόμη απογοητευμένος με αυτήν την αποτυχία», σχολίασε ο 25χρονος άσος.

«Εάν είχα σκοράρει, θα είχαμε πάρει το Παγκόσμιο Κύπελλο. Αυτό είναι τρελό. Δεν έχω καν τα λόγια να το εξηγήσω. Είναι απλά απίστευτο. Θα είχα ξαναφέρει το Παγκόσμιο Κύπελλο στη Γαλλία. Θα ήμουν το «αστέρι» και ειλικρινά, δεν νομίζω ότι θα μου άρεσε. Αυτό δεν πρέπει να είναι εύκολο να το αντέξουμε. Το Παγκόσμιο Κύπελλο και το Champions League είναι τα καλύτερα τρόπαια. Ελπίζω να κερδίσω αυτά τα τρόπαια στο μέλλον», συμπλήρωσε.

Κόλο Μουανί: Η στιγμή που δε θα ξεχάσει ποτέ