• 27 Τζίμας
  • 34 Πανάγου
  • 47 Κύρκος
  • 81 Σομποτσίνσκι

Η Κηφισιά τα έδωσε όλα για να πάρει τη νίκη που θα της έδινε ελπίδες παραμονής, ο ΠΑΣ Γιάννινα τα έδωσε όλα για την ιστορία του και αυτός ήταν που πήρε τελικά την καταδικαστική για τους γηπεδούχους νίκη. Το τελικό 2-3 στέλνει την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη Super League 2 μαζί με τους Ηπειρώτες που είχαν ούτως ή άλλως αποχαιρετήσει τη μεγάλη κατηγορία.

Σε ένα ένα ακόμη εξαιρετικό ματς στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» για φέτος, οι δύο ομάδες έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα και παράλληλα να ικανοποιήσουν τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του γηπέδου της Καισαριανής, αμφότερες θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάλλιστα τη νίκη, όμως αυτή που την πήρε ήταν η ομάδα που είχε ήδη υποβιβαστεί. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα οδηγήθηκαν... αγκαλιασμένοι στον υποβιβασμό, αφού την ίδια ώρα τόσο ο Παναιτωλικός, όσο και ο Βόλος νικούσαν Ατρόμητο και Πανσερραϊκό, αντίστοιχα, με την Κηφισιά να μένει 4 βαθμούς μακριά από τη σωτηρία, μια αγωνιστική πριν το φινάλε. Κάτι που αντίστοιχα σημαίνει φυσικά, ότι μετά το ματς αυτό στην Καισαριανή, η τελευταία αγωνιστική των play-out έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα για όλους.

Δύο γκολάρες στο πρώτο ημίχρονο

Από τα πρώτα λεπτά του το ματς είχε αρκετά καλό ρυθμό και φάσεις, με τον Τετέι να απειλεί με κεφαλιά στο 5' για τους γηπεδούχους, στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Λίγο έξω πέρασε και το σουτ του Κρισιούμα στο 11', ενώ στο 13' για τον ΠΑΣ, ο Κύρκος έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 26' οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν και αυτό μάλιστα ήταν υπέροχο! Με μια απίθανη εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, ο Σωτήρης Νίνης ήταν αυτός που έκανε το 1-0 στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Αθανασίου. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα μέσου με την ομάδα των Β.Π. το οποίο πανηγύρισε και έξαλλα μπροστά στον πάγκο της πρώην ομάδας του, με τα αίματα να ανάβουν αμέσως! Στο ημίχρονο μάλιστα, ο Μπράτσος αποφάσισε να τον κάνει αλλαγή, ακριβώς γιατί δεν ήθελε να προκαλέσει άλλο με την παρουσία του!

Σε κάθε περίπτωση, δέκα λεπτά μετά οι πανηγυρισμοί της Κηφισιάς κόπασαν, αφού ο ΠΑΣ ισοφάρισε με ένα επίσης υπέροχο γκολ. Στο 36', οι φιλοξενούμενοι συνδυάστηκαν έξοχα, ο Ροσέρο έκανε τακουνάκι για τον Κόντε, αυτός με νέο τακουνάκι έβγαλε τον συμπαίκτη του τετ-α-τετ και εκείνος δεν αστόχησε με το πλασέ για το 1-1, στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου μέρους.

Δύο δοκάρια για την Κηφισιά στο ξεκίνημα του β'

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, η Κηφισιά βγήκε για να παίξει φουλ επίθεση και τη... ζωή της στην κατηγορία. Στο 53' ο Τετέι είχε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, όμως το σουτ, μετά και την επέμβαση του Έλληνα γκολκίπερ, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 64' οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Πρίτσα μετά από φάση διαρκείας, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Λιάσο. Στο 70' η Κηφισιά είχε το δεύτερο δοκάρι της και πάλι με τον Τετέι, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε ένα βολέ που επίσης σταμάτησε στο οριζόντιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, λίγο άουτ πέρασε και το δεύτερο σουτ του Πρίτσα.

Ο ΠΑΣ είχε τα... γκολ

Η Κηφισιά έχανε ευκαιρίες, όμως ο ΠΑΣ ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 74', δύο λεπτά αφότου είχε μπει στο ματς, ο Μπεγκάλα πλάσαρε εύστοχα μετά από ένα ακόμη πολύ ωραίο τακουνάκι-ασίστ, από τον Τζίνο αυτή τη φορά. Στο 81' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Οζέγκοβιτς (σ.σ. την ανατροπή έκανε ο σκόρερ του 1-2, Μπεγκάλα), ο Σέρβος εκτέλεσε εύστοχα και στο 82' έγινε το 2-2.

Από εκεί και έπειτα, οι... τακτικές πήγαν περίπατο. Η μπάλα παιζόταν πάνω κάτω, χωρίς να υπάρχουν πρακτικά μεσαίες γραμμές για τις δύο ομάδες. Στο 88' ο Κόντε πλάσαρε άστοχα, στο 90' ο Τετέι και πάλι δεν σημάδεψε σωστά από κοντά και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το τελευταίο... καρφί στην ταφόπλακα. Μια τρομερή ατομική ενέργεια και πλασέ του Ροσέρο, έγραψε το 2-3 για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που έτσι καταδίκασε την αντίπαλό του να τον ακολουθήσει του χρόνου στην δεύτερη κατηγορία.

Η Κηφισιά στο δεύτερο μέρος είχε δυο δοκάρια και ένα ακυρωθέν γκολ μέσω VAR και έμελλε να δει την ομάδα με την οποία έπαιξε το πρώτο ματς της ιστορίας της στην μεγάλη κατηγορία (σ.σ. ΠΑΣ – Κηφισιά 3-0 την 1η αγωνιστική) να την καταδικάζει σε υποβιβασμό, στο τελευταίο που είχε σημασία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Κλωναρίδης (41' Γκόμπελιτς), Βαφέας, Σπίνος, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (82' Γιόβαντσιτς), Πρίτσας, Νίνης (46' Μενέντες), Κρισιούμα, Τετέι, Οζέγκοβιτς.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Σαμποτσίνσκι, Εραμούσπε, Κιάκος (70' Σόρια), Καραχάλιος (70' Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (67' Τζίνο), Κύρκος (67' Μίνα), Ροσέρο, Κόντε (88' Παμλίδης).
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψάρρης (Ζακύνθου), Βασίλειος Μωυσιάδης (Γρεβενών)
Τέταρτος: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

Κηφισιά – ΠΑΣ Γιάννινα 2-3