ΚΟΤΑΡΣΚΙ 9: Έκανε δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις στις ευκαιρίες των Πινέδα και Αραούχο. Ειδικά η πρώτη είναι ίσως η κορυφαία της σεζόν. Ο Κροάτης είχε πολύ καλή απόδοση, χωρίς να ευθύνεται στη φάση των γκολ. Καλός και στις εξόδους του καθάρισε κάθε πιθανό κίνδυνο μέσα στην περιοχή του.

ΜΠΑΜΠΑ 7: Μπήκε με το πόδι... κολλημένο στο γκάζι. Είχε την ασίστ στο γκολ του Κουλιεράκη, ενώ γενικώς έβγαλε πολλή πάθος, ενέργεια, με πολλές προωθήσεις και καλές κινήσεις με ή χωρίς την μπάλα.

ΟΤΟ 5: Χάνει τον Πινέδα στη φάση του γκολ, με τον Μεξικανό να τον αποφεύγει εύκολα. Στη συνέχεια πήρε και κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Αραούχο. Εκ τότε έχασε πολλή από την αυτοπεποίθησή του, έπεσε η απόδοσή του με την ΑΕΚ να παίζει από την πλευρά του με τον Λουτσέσκου να τον αλλάζει στο ημίχρονο.

ΚΕΝΤΖΙΟΡΑ 7: Έβγαλε πάθος σε όλες τις μονομαχίες. Πήγαινα δυνατά και πρώτος στις περισσότερες μπάλες. Ένιωθε και ασφάλεια έχοντας ως παρτενέρ του τον Κουλιεράκη.

ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ 8: Μετά τις απαραίτητες ανάσες επανήλθε στην αρχική ενδεκάδα. Από τους καλύτερους του ΠΑΟΚ με πάθος που ξεχείλιζε σε κάθε του μονομαχία. Είχε και δοκάρι στην ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έπιασε μετά από κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ γενικώς πήρε πολλές κεφαλιές μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ. Αμυντικά τα πήγε εξαιρεικά σχεδόν εξαφάνισε τον Πόνσε.

ΣΒΑΜΠ 7: Ήταν αρκετά καλός μέχρι και τη στιγμή που έκανε το λάθος στη φάση του δεύτερου γκολ της ΑΕΚ. Είχε ένα ακόμα λάθος σε μία αβίαστη πάσα, ωστόσο, τουλάχιστον στα 75' του αγώνα και κινητικός ήταν και πρωτοβουλίες πήρε και έχασε μία σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει γκολ με κεφαλιά. Δυστυχώς γι' αυτόν μία κακή στιγμή στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα τον πρόδωσε.

ΜΕΪΤΕ 5: Το παρατεταμένο ντεφορμάρισμά του συνεχίζεται. Κακός, χωρίς ενέργεια και δυνάμεις. Πολλά λάθη, γενικώς κάκιστη εικόνα και εμφάνιση.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΙΑΣ 9: Ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ. Ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις του ΠΑΟΚ. Πέτυχε το γκολ στο 3ο λεπτό και αυτό της ισοφάρισης στο 80'. Είχε επίσης μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 1-1. Μετά από καιρό είχε και διάθεση, πήρε πρωτοβουλίες και προσπάθησε πολύ με ατομικές και όχι μόνο προσπάθειες, βγάζοντας τρομερή αποφασιστηκότητα στο παιχνίδι του.

ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ 6: Λίγα πράγματα επιθετικά. Με εξαίρεση την καλή σέντρα του στην ευκαιρία του Σβαμπ δεν βοήθησε επιθετικά. Αμυντικά όμως έδωσε πολλές μάχες, είχε τις κλασσικές επιστροφές, δίνοντας πολύτιμες βοήθειες σε Ότο και Σάστρε στο β' ημίχρονο.

ΤΑΪΣΟΝ 6: Μέτριος ως κακός. Δεν του βγήκε τίποτα. Δεν πήρε πρωτοβουλίες όπως συνηθίζει στο παιχνίδι του. Δεν είχε εμπνεύσεις και ενέργεια.

ΤΟΜΑΣ 6: Πολλή διάθεση, πολλά τρεξίματα, ακόμα περισσότερες μονομαχίες, έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό, κυνήγησε φάσεις όμως δεν βρήκε τελικές.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Ο Σάστρε ήταν η πρώτη αλλαγή με την έναρξη του β' μέρους. Περιόρισε πολύ τον Πινέδα όσο έπαιξε από εκεί ο Μεξικανός (πήγε μετά δεξί μπακ), ήταν σταθερός και έδωσε πολύτιμες λύσεις. Το γκολ που πετυχαίνει τον έκανε ως τον game changer του αγώνα. Στο 77' μπήκαν οι Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ και  στο 70' ο Σαμάτα. Ο Τανζανός κυνήγησε τη φάση με το λάθος του Κάλενς και με το κεφάλι τροφοδότησε με ασίστ τον Κωνσταντέλια. Σε ό,τι αφορά τον Βούλγαρο και τον Ρώσο μέσο κι αυτοί μπήκαν κατευθείαν στο κλίμα του αγώνα και βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους στην ανατροπή που πέτυχε. Τελευταία αλλαγή ήταν ο Βιεϊρίνια που πέρασε στο παιχνίδι στο 93' μετά το 3-2 και η συμμετοχή του δεν μπορεί να κριθεί.

Η κριτική του ΠΑΟΚ: MVP Κωνσταντέλιας, game changer Σάστρε και καθοριστικός Κοτάρσκι