Χάρις στο γκολ του Μακίντα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το συγκρότημα του Σεντ Ζιλέζ έκανε το 3Χ3 στους τελικούς του βελγικού Κυπέλλου που έχει συμμετάσχει, έχοντας φτάσει για τελευταία φορά στην κατάκτηση του τροπαίου το 1914 με την επικράτησή της επί της Μπριζουά με 2-1.

Η Σεντ Ζιλουάζ μπήκε καλύτερα στο ματς, πήρε εξαρχής την κατοχή της μπάλας και φαινόταν πολύ πιο απειλητική μέσα στο γήπεδο. Η Αντβέρπ ωστόσο ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 21’ ο «κεραυνός» του Γιούργκεν Εκέλενκαμπ χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μορίς κι έφυγε άουτ.

Η ανωτερότητα της ομάδας του Αλεξάντερ Μπλέσιν, επιβραβεύτηκε στο  πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν από κόρνερ του Ράσμουσεν η μπάλα κατέληξε στον Κόκι Μακίντα κι ο Ιάπωνας αμυντικός από κοντά έκανε το 1-0 για τη Σεντ Ζιλουάζ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Αντβέρπ προσπάθησε να ανεβάσει την πίεσή της προς την εστία της Σεντ Ζιλουάζ, η οποία ήταν άριστα οργανωμένη στα μετόπισθεν. Στο 70’ η Σεντ Ζιλουάζ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «καθαρίσει» τον αγώνα, καθώς το πλασέ του Νίλσον πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια ενώ στο 80’ ο Εκέλενκαμπ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μορίς, ο οποίος έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Πήρε το Κύπελλο Βελγίου για πρώτη φορά μετά από 110 χρόνια η Σεν Ζιλουάζ!