Νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου Γαλλία, αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων αναζητά η Εθνική Ελλάδας για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurovolley. Η Εθνική ηττήθηκε από την Ρουμανία με 3-1 σετ (16-25, 18-25, 25-23, 21-25), σε ένα ματς όπου δεν εμφανίστηκε αντάξια των προσδοκιών.

Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε τη «γαλανόλευκη» αρκετά μουδιασμένη. Οι Ρουμάνοι, από την άλλη μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο την αδράνεια της ελληνικής ομάδας. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι βρέθηκαν μπροστά με double score (11-22), κατακτώντας στη συνέχεια το πρώτο σετ με 16-25.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον πολύ καλό ρυθμό του πρώτου σετ. Η Ελλάδα από την άλλη με συνεχείς αλλαγές στο σχήμα της δεν κατάφερε να βρει λύσει στα spikes των αντιπάλων της. Οι Ρουμάνοι ξέφυγαν στο σκορ (7-15), διατηρώντας απόσταση οκτώ πόντων έως τα τέλη του σετ (16-24). Ο διπλασιασμός των σετ για τους Ρουμάνους ήρθε με σκορ 18-25.

Στο τρίτο σετ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν αναγκαίο να βγάλει αντίδραση. Αν και η Ρουμανία βρέθηκε μπροστά στο σκορ με double score (3-6), οι Έλληνες παίκτες ανέτρεψαν τη διαφορά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (10-9). Η «γαλανόλευκη» απέκτησε τρεις πόντους προβάδισμα (17-14), βλέποντας όμως του Ρουμάνους να μειώνουν στο ελάχιστο δύο φορές στην τελική ευθεία (21-20 και 22-21). Το τέλος του σετ βρήκε τη «γαλανόλευκη» να πανηγυρίζει την κατάκτηση του σετ με 25-23 και να μειώνει στο σκορ.

Όπως και στα προηγούμενα δύο σετ, η Ρουμανία ξεκίνησε μπροστά στο σκορ. Μάλιστα στα μέσα του σετ πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (13-16). Η Εθνική πέρα από το -3 είδε και τον Αλέξανδρο Ράπτη να αποχωρεί τραυματίας από το ματς, με τον διεθνή ακραίο να πιάνει τη μέση του κατά την έξοδο του από το τάραφλεξ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, οι Ρουμάνοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του παιχνιδιού και εν τέλει έκλεισαν το σετ με 21-25, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με νίκη 3-1 σετ.

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 21-25