Τις ελπίδες της για την δεύτερη θέση του ομίλου διατήρησε η ομάδα του Ολυμπιακού, μετά την μεγάλη επικράτηση επί της Ζάκσα με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-22), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του CEV Champions League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ την αναμέτρηση, με τους Πολωνούς να παίρνουν αρχικά το προβάδισμα (6-8). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με πολύ καλό σερβίς ανέτρεψαν το σκορ φτάνοντας στο +5 (14-9). Η διαφορά αυτή, αρχικά, διατηρήθηκε από τους παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι και στη συνέχεια διευρύνθηκε στο +7 (20-13). Οι Πολωνοί προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-18, ανοίγοντας το σκορ στα σετ.

Και το δεύτερο σετ ήταν ίδιο με το πρώτο στο «Μελίνα Μερκούρη». Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Ζάκσα. Ιντάλγκο, Στερν και Τράβιτσα συνέχισαν αν πιέζουν στο σερβίς, με τους κεντρικούς των «ερυθρόλευκων» οι Τζούριτς και Γκουσταβάο να είναι πολύ καλοί στο μπλοκ. Οι Πολωνοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το 2-0 στα σετ έγινε με σχετική άνεση.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 7-4 αλλά η ΖΑΚΣΑ ισοφάρισε σε 7-7 με άσσο του Γιάνουζ. Με νέο άσσο, αυτή τη φορά από τον Τσιτιγκόι οι Πολωνοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (8-9), αλλά οι παίκτες του Ντάνιελ Καστελάνι έβγαλαν άμεσα αντίδραση. Δύο σερί επιθέσεις του Ιντάλγκο έφεραν ξανά τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ (10-9) και χάρη στα σερβίς του Γκουσταβάο ο Τζούριτς αύξησε την διαφορά (11-9), αναγκάζοντας τον Σαμελβούο σε τάιμ άουτ.

Με άσσο του Ιντάλγκο το σκορ έγινε 15-11, για να κάνει ο ίδιος με μπλοκ το 19-15, με τους Πολωνούς να έχουν ήδη ξοδέψει τα δύο τους τάιμ άουτ. Με λάθος του Ιντάλγκο η ΖΑΚΣΑ μείωσε σε 19-17, ο Κουμεντάκης πήρε την αλλαγή (20-17), αλλά το σετ πήγε στον πόντο με σφύριγμα για τέσσερις μπαλιές από τους παίκτες του Ολυμπιακού (20-19). Ο Τζούριτς μετά το τάιμ άουτ του Καστελάνι έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων (21-19), ενώ λίγο αργότερα ο Μπέντνορζ έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει στέλνοντας την μπάλα άουτ (22-20). Ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη στην κόντρα επίθεση διαμορφώθηκε το τελικό 25-22 για το 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 25-22) σε 83'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκουσταβάο 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (8/14 επ., 56% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 άσσοι), Τζούριτς 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/22 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 63% υπ. - 63% άριστες).

ΖΑΚΣΑ (Τόμας Σαμελβούο): Κάτσμαρεκ 10 (10/22 επ.), Γιάνουζ 2 (2 άσσοι), Βίλτενμπουργκ 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέντνορζ 12 (10/20 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Πασίτσκι 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τσιτιγκόι 1 (0/11 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 23% άριστες) / Σότζι (λ, 75% υπ. - 58% άριστες), Μπάνατς (λ), Ζαπλάτσκι, Κλουθ 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ).

Ολυμπιακός - Ζάκσα 3-0