Ιντάλγκο, Στερν κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό και τον έστεψαν πρωταθλητή καθώς ο Παναθηναϊκός πήγε για ιστορική ανατροπή αλλά έμεινε στη μέση καθώς βρέθηκε μπροστά στο τάι μπρέικ με 9-10 κι ενώ είχε χάσει διά περιπάτου τα δυο πρώτα σετ από την απάθεια, αδιαφορία των βασικών του ξένων Κόβαρ, Ρανγκέλ και την απουσία του Ιερεθουέλο που κόστισε ακριβά. Οι πράσινοι γύρισαν στο παιχνίδι με τον τρίτο (!) πασαδόρο και καθοριστικούς όλους τους Έλληνες παίκτες, Πετρέα, Φράγκο, Πρωτοψάλτη, Ζήση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά, πίεσε στα σερβίς του και στο +3 νωρίς (12-9), ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει προβλήματα στην υποδοχή του και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως αυτό, αφού μεγάλωσαν την διαφορά στο +5 (20-15) και με συνεχόμενους πόντους του Ιντάλγκο πήραν το πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» με 25-17.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός που συνέχισε να πιέζει από τα σερβίς, πολύ γρήγορα πήγε στο +4 (9-5), συνέχισε με την ίδια συνταγή σε επίθεση και άμυνα, αύξησε την διαφορά στους 7 (16-9), έφτασε και στους 9 η διαφορά (22-13), εκεί πήρε κάποιους συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός, όμως οι γηπεδούχοι πήραν το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε άλλο αγωνιστικό πρόσωπο, βελτιώνοντας κατά πολύ την υποδοχή και τις επιθέσεις του. Πήγε στο +2 (9-11), αύξησε την διαφορά με συνεχόμενους πόντους του Φράγκου και του Πρωτοψάλτη φτάνοντας στους έξι (12-18) και μείωσε στα σετ με 20-25.

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματικά επεισοδιακό, αφού είχε και διακοπή. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων (12-15) ο Ολυμπιακός όμως το ανέτρεψε (16-15) από εκεί και πέρα το σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι ένας ανεγκέφαλος να πετάξει αντικείμενο στον πάγκο των φιλοξενούμενων και να υπάρξει δεκάλεπτη διακοπή. Μετά την διακοπή οι «πράσινοι» μπήκανε αποφασιστικά και με πόντους των Ερνάντεζ και Φράγκο ισοφάρισαν στα σετ με 21-25.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-2, όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μεγάλης ομάδα και στην κρισιμότερη καμπή του ματς ισοφάρισε σε 9-9! Μια τρομερή έξαρση του Ολυμπιακού, με ένα μπλοκ και ένα μπλοκ άουτ, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +2 (12-10) σε πολύ κρίσιμο σημείο του ντέρμπι. Εκεί ο Ιντάλγκο με άσο έκανε το 15-12 και χάρισε το πρωτάθλημα στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι να θυμίσουμε έχουν κατακτήσει και το κύπελλο την φετινή σεζόν.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 25 (21/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/28 επ., 2 άσσοι, 42% υπ. - 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 25% υπ. - 15% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Δαλακούρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής, Κόβαρ 2 (2/8 επ., 80% υπ. - 70% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/5 επ.), Ερνάντεζ 20 (17/43 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 33% άριστες) / Ζήσης (λ, 56% υπ. - 48% άριστες), Κωστόπουλος (λ), Πετρέας 8 (3/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου, Φράγκος 10 (10/23 επ., 56% υπ. - 50% άριστες), Κερν.

Πήγε για το θαύμα ο… ελληνικός Παναθηναϊκός, πήραν το πρωτάθλημα οι ξένοι του Ολυμπιακού