ΑΝΓΚΟΛΑ
  • Γκιγιέρμε Λοκατέλι
  • Μάρτινς Κοζλόβσκις
  • Μάρτιν Βούλιτς

Στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου (29/8) η Ανγκόλα (1-1) παίζει με τη Δομινικανή Δημοκρατία (2-0) και οι Φιλιππίνες (0-2) υποδέχονται την Ιταλία (1-1), σε ένα παιχνίδι που θα κριθεί και η πρόκριση στους «16».

Η Ανγκόλα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο τον Γκέρσον Γκοντσάλβες (17π.), ακολούθησε ο καθοριστικός στο φινάλε Γκέρσον Ντομίνγκος (15π., 7ασ.), ενώ ο νέος παίκτης του Άρη είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 21 πόντους.

Ξέφυγαν με +11 οι Φιλιππίνες, αλλά...

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και μόλις έξι πόντους σε τέσσερα λεπτά (2-4), οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί 6-0 για το 8-4 χάρη στον Πογκόι. Ο Κλάρκσον διατηρούσε την ομάδα του με ένα ισχνό προβάδισμα (15-12) και με ένα ακόμα μικρό ξέσπασμα η περίοδος έκλεισε στο 19-12.

Κι ενώ το μομέντουμ και η ατμόσφαιρα έδειχναν Φιλιππίνες μετά και το 28-17 που έγραψαν οι Έντου και Πογκόι, τα πάντα άλλαξαν... Φερνάντο και Γκοντσάλβες ξεκίνησαν την αντεπίθεση (28-28), με τον Ντουντάο να δίνει εκ νέου την πρωτοπορία στην Ανγκόλα με 30-31 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 33-36.

Πίεση στους γηπεδούχους και +11 η Ανγκόλα

Η τρίτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η Ανγκόλα διατηρούσε τα ηνία (42-43 στο 25') παρόλο που ο Ντουντάο ήταν απελπιστικά άστοχος (1/9 σουτ). ΟΙ Φιλιππίνες πίεζαν και με την παρότρυνση του κόσμου τους κατάφεραν να προσπεράσουν με 45-43 χάρη στον Κλάρκσον. Και πάλι όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με τον Φερνάντο και τον Ντομίνγκος ανέκτησαν το προβάδισμα (50-53) φτάνοντας στο 30' του αγώνα με το 52-56.

Τα πάντα θα κρίνονταν στο τέταρτο μέρος. Με βιαστικές επιθέσεις και χωρίς καθαρό μυαλό οι γηπεδούχοι έβαλαν πίεση στους εαυτούς τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ανγκόλα, χτίζοντας σταδιακά διψήφια διαφορά (55-68 στο 34'). Το ματς δεν είχε... γυρισμό για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να παίζουν δίχως συγκέντρωση και η Ανγκόλα με τη βοήθεια του Ντε Σόουζα έκαναν και το 57-73 στα 3,5 λεπτά πριν το φινάλε.

Σερί 11-0 οι γηπεδούχοι, όμως δεν πρόλαβαν...

Και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση για τις Φιλιππίνες. Με τον Κλάρσκον μπροστάρη και τον Έντου να συνεπικουρεί, έγινε σερί 11-0 για το 68-73 στο 39', με το ματς να παίρνει... φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως δεν μπορούσαν τώρα να διαχειριστούν την απόσταση ασφαλείας που είχαν δημιουργήσει, όμως ο Ντομίνγκος έδωσε τη λύση και την τελική... μαχαιριά στους οικοδεσπότες. Με τρίποντο έγραψε το 68-76 που ήταν και το καθοριστικό...

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 33-36, 52-56, 70-80