ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Πάολο Μάρκες
  • Μάριους Σιουλίν
  • Ντάριους Ζαπόλσκι

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε μία ανάσα από το διπλό μισή πρόκριση, αλλά έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της με τον Αρ Τζέι Κόουλ με καλάθι στα 2,9" πριν τη λήξη και να έχει συνολικά 4 σερί πόντους στο φινάλε.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται πλέον στο 2-2, με τη Ρίτας Βίλνιους να ισοφαρίζει και τη διαφορά του πρώτου ματς (78-76) και τα δύο ματς που απομένουν να είναι... φωτιά!

Έχασε την ευκαιρία στο τέλος να στείλει την αναμέτρηση στη παράταση ο Προμηθέας με τον Ετσενίκε, που κόπηκε από τον Εχόντας.

Πρωταγωνιστές για τη Ρίτας Βίλνιους ήταν οι Αρ Τζέι Κόουλ και Μαργκίρις Νορμάντας, που είχαν από 16 πόντους, με τον Γκίτις Μασιούλις να προσθέτει άλλους 12. Στους 10 ο Γκίτις Ραντζεβίτσιους.

Από την πλευρά του Προμηθέα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Κόφι, που πήγε να πάρει μόνος του το ματς στην τέταρτη περίοδο με 19 πόντους, με τον Χάιμε Ετσενίκε να έχει άλλους 15. Από 10 είχαν οι Άντονι Κάουαν και Άρτουρς Κούρουκς.

Άκρως ανταγωνιστικός ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 3-7 στο 2' με καλάθι του Ετσενίκε, με τον σέντερ των Πατρινών στο 3' να διαμορφώνει το 6-9 με κάρφωμα. Η συνέχεια όμως άνηκε στη Ρίτας Βίλνιους, με τους Λιθουανούς να περνούν μπροστά με 10-9 στο 4' και να φτάνουν στο +4 (14-10) στο 5'. Ο Γκόρχαμ στο 7' έγραψε στο 7' το 18-12, με την ομάδα του Παπαθεοδώρου όμως να μην αφήνει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και όχι μόνο να ισοφαρίζει, αλλά με καλάθι και φάουλ του Κούρουκς να περνάει μπροστά με 22-23 στο 9' με επιμέρους 11-4. Η Ρίτας Βίλνιους όμως απάντησε με δικό της σερί 5-0 και προηγήθηκε με 27-23 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Άστοχοι οι Πατρινοί, διψήφιοι οι Λιθουανοί

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (30-23) με καλάθι και φάουλ του Αρ Τζέι Κόουλ. Ο Προμηθέας όμως απάντησε άμεσα και με καλάθι του Ετσενίκε μείωσε σε 30-27 στο 13'. Η Ρίτας Βίλνιους στη συνέχει «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και έστειλε εκ νέου τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (35-27), με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να μην αφήνει τους Λιθουανούς να ξεφύγουν και να μειώνει σε 37-32 στο 17' με τον Κάουαν. Ακόμα ένα σερί όμως των γηπεδούχων στο 18' έφερε τη Ρίτας Βίλνιους στο 41-32 με 2/2 βολές του Ραντζεβίτσιους, με τους γηπεδούχους στο 19' να φτάνουν για πρώτη φορά τη διψήφια διαφορά (47-36) με 2/2 βολές από τον Μασιούλις. Το τέλος του ημιχρόνου μάλιστα βρήκε τη Ρίτας Βίλνιους να προηγείται με 51-38, με τον Προμηθέα να είναι εξαιρετικά άστοχος στο τρίποντο με 3/13 (23%).

Επέστρεψε στην υπόθεση νίκη ο Προμηθέας

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και κατάφερε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να ρίξει τη διαφορά και να μειώσει σε 52-45 στο 22' με τρίποντο του Ρέινολντς. Ωστόσο στη συνέχεια η Ρίτας Βίλνιους βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση και με τον Νορμάντας στο 24' έφτασε και πάλι σε διψήφια τιμή (56-45). Ο Προμηθέας έριξε τη διαφορά εκ νέου σε μονοψήφιο αριθμό στο 27' με βολή του Ετσενίκε (58-51), με τον Κόφι στο 29' να διαμορφώνει στο 62-55 και να κρατά «ζωντανό» στην αναμέτρηση τον Προμηθέα. Αυτό ήταν και το σκορ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, με τα πάντα να είναι ανοικτά στην υπόθεση νίκη.

Τον «σκότωσε» ο Αρ Τζέι Κόουλ

Με την εκκίνηση της τέταρτης περιόδου η Ρίτας Βίλνιους έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65-55) χάρη σε τρίποντο του Νορμάντας, με την ομάδα του Παπαθεοδώρου όμως να παίζει τα ρέστα της και να μειώνει σε 65-60 με τον Κόφι στο 32' με σερί 5-0. Ο Κόφι και πάλι στο 33' με φόλοου στο 33' έφερε το ματς σε απόσταση βολής (65-62), έχοντας πετύχει και τους 7 πόντους του Προμηθέα στο δεκάλεπτο. Ο Χέιλ στο 35' με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 65-63, με τον Ετσενίκε να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 36' για το 10-0 σερί των Πατρινών. Ο Ρέινολντς στο 37' με τρίποντο μάλιστα έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με 67-68, με τον Εχόντας στο 38' να γράφει το 69-68. Ο Χέιλ με νέο τρίποντο έγραψε το 69-71, με τον Κόφι στο 39' να δίνει «αέρα» 4 πόντων στην ομάδα του Παπαθεοδώρου (69-73). Ο Ραντζεβίτσιους 1:35 πριν τη λήξη μείωσε σε 71-73, με τον Εχόντας 1:13 να ισοφαρίζει σε 73-73. Ο Ετσενίκε στα 49" έγραψε το 73-75, με τον Αρ Τζέι Κόουλ να ισοφαρίζει σε 75-75. Ο Αρ Τζέι Κόουλ όμως στα 2,9" με καλάθι έγραψε το 77-75, με τον Ετσενίκε να κόβεται στην τελευταία φάση και να γνωρίζει την ήττα.

Tα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75