Οι Κλίπερς ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-23, όμως οι Μάβερικς ήταν καταιγιστικοί στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 36-18, πήγαν στο ημίχρονο στο +13 (54-41).

Η υπεροχή των Τεξανών συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η αντίδραση που έβγαλαν οι Κλίπερς βρήκε απάντηση από τους γηπεδούχους, που έφτασαν με άνεση στην επικράτηση, παίρνοντας πλέον το προβάδισμα στη σειρά.

Ο Λούκα Ντόντσιτς με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν για ακόμη ένα ματς συγκλονιστικός, έχοντας πολύτιμη βοήθεια από τον Κάιρι Ίρβινγκ που είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ στο ενεργητικό του.

Για τους Κλίπερς ξεχώρισε ο Τζέιμς Χάρντεν που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Καουάι Λέοναρντ να κινείται στα ρηχά με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.