Οι Μάτζικ δυσκόλεψαν αρκετά τους Καβαλίερς στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-24 στη λήξη της πρώτης περιόδου και να κλείνουν το ημίχρονο στο +10 (43-53).

Η εικόνα της αναμέτρησης, ωστόσο άλλαξε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τους Καβαλίερς να τρέχουν επί μέρους 33-15 για να πάρουν τα ηνία του αγώνα (76-68), διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Έτσι, το Κλίβελαντ έκανε το 4-3 στη σειρά, προκρίθηκε στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας και πλέον θα διασταυρώσει τα ξίφη του με τους Μπόστον Σέλτικς, που θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

O Ντόνοβαν Μίτσελ με 39 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος των Καβαλίερς, ενώ για τους Μάτζικ ξεχώρισε ο Πάολο Μπανκέρο που είχε 38 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.