ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
  • 27' Κιμ Γιουνγκ-Γκβον
  • 91' Χουάνγκ Χι-Τσαν
  • 5' Ρικάρντο Όρτα

Απίθανο, τρομερό, υπέροχο. Η Νότια Κορέα με μία λάμψη του Σον άφησε εκτός την Ουρουγουάη, με το 2-1 επί της Πορτογαλίας και έστειλε σπίτι του Σουάρεζ και Καβάνι στην τελευταία παράστασή τους σε Μουντιάλ με τον πιο σκληρό τρόπο και το γκολ του Χουάνγκ Χι Τσαν στο 91ο λεπτό.

Απ’ όσο μπορέσαμε, λόγω antenna.gr, να (μη) δούμε… το πρώτο μέρος του win or go home ματς της παρέας του Σον κόντρα στον Κριστιάνο Ρονάλντο και την Πορτογαλία.

Οι Κορεάτες έψαχναν νίκη κόντρα στην ομάδα του Σάντος που είχε πολλές αλλαγές μετά το δύο στα δύο και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Βέβαια τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά...

Και αυτό γιατί ο Ντιόγκο Νταλότ με υπέροχη ασιστ βρήκε τον Όρτα, που μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ (0-1) για τους Ίβηρες με πολύ ωραία κεφαλιά, ωστόσο από εκεί και μετά το μόνο που κυλούσε ήταν τα δευτερόλεπτα, αφού μέχρι το 27' άλλη αξιόλογη φάση δεν υπήρξε.

Η Νότια Κορέα στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι, όπως και η Πορτογαλία, ισοφάρισε σε 1-1 και έβαλε... φωτιά στον όμιλο. Ο Κιμ Γιουνγκ Ον εκμεταλλεύτηκε τη «σπόντα» πάνω στην πλάτη του Κριστιάνο έπειτα από κόρνερ, έτσι ο Γιουνγκ - Ον με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Κόστα.

Βέβαια η ομάδα του Σέρχιο Κόστα (αφού ο Μπέντο ήταν εξέδρα) ήταν και τυχερή για να παραμείνει το 1-1, αφού ο CR7 δεν έπιασε τον Εουσέμπιο στα 9 γκολ σε Μουντιάλ, αφού στο 42ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες η αλήθεια είναι δεν είχαν ευκαιρίες, με τη Νότια Κορέα του Ιν Μπεόμ Χουάνγκ και του Σον να ψάχνει ένα γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση.

Ο Σον δεν είχε φανεί στο ματς, όμως η Κορέα έπαθε... Ιαπωνία. Όπως χθες η άλλη ομάδα της Ασίας,  ο μεσοεπιθετικός της Τότεναμ έφυγε στην αντεπίθεση και με ένα απίθανο τσίμπημα της μπάλας, έδωσε το πάρε - βάλε στον Χουάνγκ Χι Τσαν που νίκησε τον Κόστα για την ιστορική πρόκριση της Νότιας Κορέας στους «16» του Μουντιάλ (2-1), αφού η Ουρουγουάη αν και κέρδισε με 2-0 τη Γκάνα είχε χειρότερη επίθεση από την Κορέα.

Οι συνθέσεις:

Νότια Κορέα (Κόστα): Κιμ Σονγκ-Γκιου, Γιν-Σου Κιμ (81' Τζ. Σον), Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ίνμπομ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο, Λι Γάεσουνγκ (66' Χ. Χουάνγκ), Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι (81' Ουί Τζο Χουάνγκ), Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Κουνγκ-Γον Γουόν

Πορτογαλία (Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες (65' Λεαό), Ματέους Νούνιες (65' Παλίνια), Βιτίνια (81' Μπερνάρντο Σίλβα), Ζοάο Μάριο (82' Καρβάλιο), Κριστιάνο Ρονάλντο (65' Σίλβα), Ρικάρντο Όρτα

Λεφτά στην Τράπεζα: Χουάνγκ Χι Τσαν

Μπήκε αλλαγή στο 66ο λεπτό και στην πιο σημαντική στιγμή της ποδοσφαιρικής του καριέρας, στο 91' πέτυχε το τέρμα που έστειλε τη Νότια Κορεά στους «16» του Μουντιάλ.

Γίνε Πρόεδρος: Σον

Ο σταρ αυτής της ομάδας, Σον, δεν φάνηκε σε όλο το παιχνίδι με το ζόρι ακούμπησε τη μπάλα. Όμως εκεί που μέτραγε ο μεσοεπιθετικός της Τότεναμ έδειξε την κλάση του και με τρομερή ασίστ υπέγραψε το 2-1.

Lockdown: Κριστιάνο Ρονάλντο

Είχε ευκαιρίες και σήμερα, όμως δεν κατάφερε να τις κάνει γκολ και έτσι η Πορτογαλία γνώρισε την ήττα με 2-1 που βέβαια δε της στοίχισε, ενώ από κόντρα στην πλάτη του έγινε το 1-1 των τυπικά γηπεδούχων.

Τελετές «Το Κοράκι»

Ο Φακούντο Τέγιο δεν είχε κανένα πρόβλημα στο παιχνίδι, ενώ έβγαλε μόλις δύο κίτρινες κάρτες.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Η Πορτογαλία δεν είχε λόγω να τρέξει, δεν είχε λόγω να πετύχει κάτι στο ματς και έκανε ροτέισον. Αντίθετα η Νότια Κορέα βρήκε τις δύο φάσεις της και έκανε το τρομερό 2-1 για την πρόκριση στους «16».

Νότια Κορέα - Πορτογαλία 2-1