Συνεχίζει με το πόδι πατημένο στο... γκάζι ο καταιγιστικός ΠΑΟΚ

Μπορεί ο αγωνιστικός χώρος στην Καρδίτσα να ήταν βαρύς λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών, όμως ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος κόντρα στις τοπικές Ελπίδες, επικρατώντας εμφατικά με 0-6. Η ασταμάτητη Χέλμβαλ πήρε από τον χεράκι τον Δικέφαλο και με τέσσερα (!) προσωπικά της γκολ (33', 47', 68', 74') μετέτρεψε τον στόχο της νίκης σε προσωπική υπόθεση!

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τις Κατσάνου και Αργυρίου στο 82' και στο 90' αντίστοιχα, με τις «ασπρόμαυρες» να περνούν σαν... σίφουνας και από την Καρδίτσα, κάνοντας το «δώδεκα στα δώδεκα» και συνεχίζοντας να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Mάλιστα, oι αθλήτριες του ΠΑΟΚ αφιέρωσαν την νίκη στην συμπαίκτρια τους, Νικολέτα Καλέση, η οποία μετά τον τραυματισμό της στο παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Ξέσπασμα και πράσινο comeback

Πίσω του άφησε την ήττα της περασμένη αγωνιστικής από τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός, νικώντας με 5-2 την Ολυμπιάδα Υμηττού στο Κορωπί. Σε ένα δυναμικό ξεκίνημα, η Σπυριδωνίδου με δύο δικά της τέρματα στο 4ο και στο 11ο λεπτό έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού το «τριφύλλι», με την Κατωπόδη να διευρύνει το «πράσινο» προβάδισμα στο 17', κάνοντας το 3-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες βρήκαν δίχτυα στο 53’, όμως έξι λεπτά αργότερα η Νεφρού ήταν η σειρά της να πάρει σκυτάλη και απάντησε, «γράφοντας» το 4-1. Βαδίζοντας στην τελική ευθεία του αγώνα, η Ολυμπιάδα Υμηττού πέτυχε δεύτερο γκολ στο 84', όμως ένα λεπτό μετά η Σπυριδωνίδου διαμόρφωσε το τελικό 5-2.