Στο mode για το… γνωστό φινάλε στη σεζόν έχει μπει η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που ξεπέρασε πολύ άνετα το εμπόδιο της Γουλβς στο Etihad και επέστρεψε σε απόσταση ενός βαθμού από την Άρσεναλ με έναν αγώνα λιγότερο. Απόλυτος πρωταγωνιστής με καρέ των γκολ ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ για την Σίτι, η οποία έφτασε τις 25 νίκες στο πρωτάθλημα, τις 6 σερί και κατέβασε τη διαφορά τερμάτων από τους Gunners στο -6.

Ο Νορβηγός φορ άνοιξε το σκορ στο 13’ νικώντας τον Ζοσέ Σα και μετατρέποντας σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Γκβαρντιόλ και στο 36’ έκανε δύο τα τέρματά του με κεφαλιά στην απέναντι γωνία έπειτα από σέντρα από δεξιά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Σίτι πήρε και δεύτερο πέναλτι και από την άσπρη βούλα ο Χάαλαντ έστειλε την μπάλα στην ίδια γωνία, την δείκτη του σκορ στο 3-0 και τον λογαριασμό του σε χατ-τρικ στην Premier League στα 6.

Στο 53’ η Γουλβς βρήκε το γκολ της τιμής με τον Χουάνγκ αλλά στο επόμενο λεπτό ο Χάαλαντ τράβηξε ξανά τα βλέμματα με ντρίμπλα και σουτ παγκόσμιας κλάσης στην απέναντι γωνία. Στο φινάλε οι Cityzens έπαιξαν ακόμα πιο ελεύθερα και στο 85’ ο Άλβαρες στην κόντρα με αριστερό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 5-1