Οι Βαυαροί προηγήθηκαν και άγγιξαν την πρόκριση στον τελικό μέσα στη Μαδρίτη, όμως οι Μαδριλένοι με αδιανόητη ανατροπή μέσα σε ένα λεπτό, έστειλαν την Μπάγερν σπίτι της και ετοιμάζονται να προσθέσουν το 15ο πετράδι στο ευρωπαϊκό στέμμα τους.

To ματς

Η Ρεάλ πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε γρήγορα με Βινίσιους και Ροντρίγκο, όμως δοκάρια και Νόιερ έβαλαν «stop» στους Μαδριλένους, που θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, όμως ο έμπειρος πορτιέρε της Μπάγερν κατέβασε... ρολά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαδριλένοι αύξησαν την πίεσή της και σχεδόν... εγκαταστάθηκαν στα καρέ της Μπάγερν με τους Γερμανούς να ασφυκτιούν, όμως αντιμετώπιζαν σθεναρά τις επιθετικές ενέργειες των παικτών της Ρεάλ και στο 68ο λεπτό οι Βαυαροί «χτύπησαν» με τον Αλφόνσο Ντέιβις.

Ο Καναδός μπακ που προβάρει την φανέλα της Ρεάλ, με απίθανη γκολάρα «πάγωσε» το Μπερναμπέου και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να κρατούν με νύχια και με δόντια το 1-0, αφού η Ρεάλ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 όμως το γκολ ακυρώθηκε -ορθώς- για οφσάιντ.

Ο Χοσέλου ήρωας από το πουθενά

Στο 81' ο Κάρλο Αντσελότι προχώρησε στην κίνηση που έμελλε να καθορίσει την αναμέτρηση, αφού ρισκάροντας έβγαλε από την μεσαία γραμμή τον Φεντερίκο Βαλβέρδε και πέρασε στην θέση του τον Χοσέλου, που πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης της Ρεάλ.

O Ισπανός στράικερ δεν χρειάστηκε πολύ ώρα στον αγωνιστικό χώρο, αφού στο 88ο λεπτό, σήκωσε στο πόδι το Σαντιάγκο Μπερναμπέου ισοφαρίζοντας σε 1-1 και στο 90' με περιπετειώδη τρόπο ολοκλήρωσε την μυθική ανατροπή της Ρεάλ διαμορφώνοντας το 2-1.

Αρχικά, μάλιστα ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σίμον Μαρτσίνιακ με υπόδειξη του βοηθού ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, με την φάση να ελέγχεται από τον VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι ο Αντόνιο Ρούντιγκερ που έκανε την τελική πάσα καλύπτονταν, ενώ και ο Χοσέλου ήταν σε νόμιμη θέση, με τον Πολωνό ρέφερι να δείχνει σέντρα!

Έτσι, οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν μια επική ανατροπή και έκλεισαν θέση για τον τελικό του Champions League στο Γουέμπλεϊ, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπορούσια Ντόρτμουντ, με στόχο την κατάκτηση του 15ου τροπαίου της ιστορίας τους.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Καρβαχάλ. Ρούντιγκερ, Νάτσο, Μεντί – Τσουαμενί (70’ Καμαβινγκά), Κρόος (69’ Μόντριτς) – Βαλβέρδε (81’ Μπραΐμ Ντίαθ), Μπέλινγκχαμ (90’+10’ Έντερ Μιλιτάο), Ροντρίγκο (81’ Χοσέλου) – Βινίσιους Ζούνιορ.

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ – Κίμιχ, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Μαζραουΐ – Λάιμερ, Πάβλοβιτς – Σανέ (76’ Κιμ Μιν Τζάε), Μουσιάλα (85’ λ. τρ. Μίλερ), Γκνάμπρι (27’ λ. τρ. Ντέιβις) – Κέιν (85’ Σουπό Μοτίνγκ).

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπάγερν Μονάχου 2-1 (vids)