Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ΄Εθνικής, όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κηφισιά, πέρασε ο Ατσαλένιος. Η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη σ΄ένα παιχνίδι το οποίο έγινε κάτω και από όχι καλές καιρικές συνθήκες, ήταν αυτή η οποία είχε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά στα καρέ του Κουμέντου.

Όλα αυτά μέχρι το 17΄ όταν ο Σακλαμάκης με πλασέ, νίκησε τον Κουμέντο για να κάνει το 1-0, μετουσιώνοντας με τον τρόπο αυτό την υπεροχή που είχε ΠΟΑ σε γκολ. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, το συγκρότημα του Σάββα Ορφανίδη προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 27΄, το σουτ όμως του Δημητριάδη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τέρματος του Ματαλλιωτάκη.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο στο παιχνίδι, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, και στο 50΄ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ξυλούρη, ωστόσο ο Μπουτσάκης νικήθηκε από την άσπρη βούλα, από τον Κουμέντο με το 1-0 να διατηρείται.

Στο 53΄ο ΠΟΑ είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο παιχνίδι, με το σουτ του Γενιτσαρίδη να καταλήγει άουτ, έχοντας βρει και στο δοκάρι του τέρματος των «ελαφιών». Η απάντηση από πλευράς «ελαφιών», ήρθε στο 59΄με το σουτ του Δημητριάδη να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Ατσαλένιος από το σημείο εκείνο και μετά ανέβασε την απόδοση του, με συνέπεια να έχει δύο καλές στιγμές.

Στο 62΄ με το σουτ του Αμπντουραχμάνι πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία των Δωδεκανήσιων, και εν συνεχεία στο 67΄ ο εν λόγω παίκτης βρέθηκε τετ α τετ με τον Κουμέντο, με τον τελευταίο να τον νικά. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 80΄ με το σουτ του Χαρίτου. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 72΄ ο Δημητριάδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Ματαλλιωτάκη, το σουτ του όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Βασίλης Κρασανάκης): Ματαλλιωτάκης, Αραβιάκης (79′ Λυδάκης), Παπαδομιχελάκης, Χαρίτος, Καρβελάς (21′ λ.τ. Βρεττός), Γενιτσαρίδης, Μπουτσάκης (65′ Σταθόγλου), Ξυλούρης, Σακλαμάκης, Αμπντουραχμάνι, Γιαννόπουλος.

ΡΟΔΟΣ (Σάββας Ορφανίδης): Κουμέντος, Ιμεραλιλάι, Καμπούρης, Κατσαμάκης, Τζιβίλογλου, Στάτης, Δημητριάδης, Πατσιλής (82′ λ.τ. Ράφτης), Καρυοφύλλης (73′ Τρέχας), Γανωτάκης, Βολονάκης

Ατσαλένιος - Ρόδος 2-0