Το εισιτήριο της για τον τελικό του Κυπέλλου της Γ΄Εθνικής, όπου και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Καραϊσκάκη, εξασφάλισε η Αχαϊκή. Στα του αγώνα η Κηφισιά ήταν αυτή η οποία μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 24΄κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Σουλελέ.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, οι τύποις γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως οι προσπάθειες τους να στεφθούν από επιτυχία με συνέπεια το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρηθεί μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 60΄ τα «καναρίνια» κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε τέρμα του Κωστούλα. Όπως ήταν φυσικό από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο 2-1, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί αρχικά στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι.

Εκεί οι δύο ομάδες είχαν από ένα χαμένο πέναλτι, με συνέπεια το σκορ να είναι 4-4. Ο Σουλελές ήταν αυτός που αστόχησε από τα έντεκα βήματα για λογαριασμό των «κυανόλευκων», εν αντιθέσει με τον Αγγελόπουλο ο οποίος ευστόχησε, δίνοντας με τον τρόπο αυτό την πρόκριση στην ομάδα του στον τελικό, αλλά και την δυνατότητα σ΄αυτή να κατακτήσει το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ΑΧΑΪΚΗ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος (46′ Ρουμπάτος), Στεφανόπουλος, Πετρόπουλος, Ρίλντι, Κωνσταντινόπουλος, Γεωργόπουλος, Αγγελόπουλος, Μικελάτος, Λαμπρόπουλος, Αποστολόπουλος (46′ Κωστούλας).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Μάρκος Μαυρομάτης): Καλδέλης, Χαλκιάς. Ταμπάκης, Τεγούσης, Καρακώστας. Μεταλλινός, Μουσταφίδης, Σάμιος (75′ Σπηλιωτάκης), Ρέντζης, Σουλελές, Φαρινόλα.

Αχαϊκή - Κηφισιά 1-1 κ.α., 5-4 πεν.