• 28' Μάρκο Λιβάγια
  • 43' Νέναντ Κρίστισιτς
  • 67' Εζέκιελ Πόνσε
  • 95' Γκάλο

Ήταν δίκαιο κι έγινε πράξη: ο ΠΑΟΚ κατέκτησε πανάξια το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ και πανηγυρίζει το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του!

Σε ένα ματς που στην περισσότερη διάρκειά του δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες, ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε πάνω στο χορτάρι περισσότερα σωστά πράγματα από την Ένωση τόσο στον επιθετικό όσο και στον αμυντικό τομέα, αξιοποίησε τη μία από τις λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες και κάπως έτσι έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σερί Κυπέλλου και τέταρτου τίτλου στην εποχή Σαββίδη, από το 2012 και έπειτα.

Κυρίαρχα συστατικά του 77ου τελικού σε ένα... θλιβερά άδειο ΟΑΚΑ ήταν η έλλειψη ρυθμού, η πολλή ένταση, οι δυνατές μονομαχίες και τα αρκετά σκληρά φάουλ. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι τους, με τον Λουτσέσκου να βγαίνει μεγάλος νικητής στη μάχη της σκακιέρας, αφού ο Χιμένεθ από την πλευρά του μάλλον... έκανε ότι μπορούσε για να μπερδέψει την ομάδα του με το σχήμα και την τακτική που επέλεξε.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο ως προς την κατοχή και τις φάσεις, αλλά και με πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή ως αποτέλεσμα του άγχους των δύο ομάδων. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να παίξει πιο στρωτά τη μπάλα, ενώ η δε ΑΕΚ επέλεξε να κλείσει τις γραμμές τις και να στοχεύσει κυρίως στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Τελικά, στις καθυστερήσεις του, έστω και με λίγη δόση τύχης, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με το έξοχο γυριστό του Άκπομ μετά από γύρισμα του Πέλκα και να πάρει το πολύτιμο προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος του αγώνα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς σίγουρα βελτιώθηκε, ενώ η ΑΕΚ εμφανίστηκε στο γήπεδο πιο αποφασισμένη και κινητική. Σημαντικές ευκαιρίες -όχι πολλές- χάθηκαν εκατέρωθεν, ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν και η πολύτιμη βοήθεια του VAR που έσβησε εν τη γενέσει τους τις όποιες σκιές για τα σφυρίγματα του Γερμανού ρέφερι. Όσο η ώρα περνούσε, ο ΠΑΟΚ διαχειριζόταν όλο και πιο άνετα το υπέρ του σκορ πάντως, φτάνοντας σε μια πανάξια νίκη και την κατάκτηση του έβδομου Κυπέλλου της ιστορίας του!

• 47

Πλάνο κλασσικό... 4-2-3-1 αλλά αυτήν την φορά με τρία ερωτηματικά για τον Ραζβάν Λουτσέσκου, στο αριστερό άκρο της άμυνας, στα χαφ και στο δεξί «φτερό». Γιαννούλης, Κάνιας (σ.σ. θέλοντας έναν πιο καθαρόαιμο κόφτη) και Ζαμπά ήταν οι «εκλεκτοί» του Ρουμάνου με τα υπόλοιπα πρόσωπα να είναι τα αναμενόμενα. Πρώτη αλλαγή ο Βραζιλιάνος με τον Λημνιό να περνάει στη θέση του για να βοηθήσει περισσότερο ανασταλτικά. Ο τραυματισμός του Πέλκα έφερε μέσα τον Ολιβέιρα στο 80΄ δίνοντας νέα πνοή μεσοεπιθετικά ενώ οι αλλαγές έκλεισαν στις καθυστερήσεις με τον Ίνγκασον αντί του Μπίσεσβαρ, «θωρακίζοντας» τα μετόπισθεν και το τελικό 1-0.

• 22

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του με 4-4-1-1 χρησιμοποιώντας ως ακραία χαφ τους Μάνταλο και Μπακασέτα και αναμενόμενα, η Ένωση είχε ελάχιστα απειλητική δημιουργία. Γύρισε για λίγο το σύστημα σε 3-5-2 μετά το 70' βάζοντας τον Γκάλο στη θέση του Μπακασέτα αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο αποδείχθηκε η λάθος επιλογή με τον ΠΑΟΚ να έχει οπισθοχωρήσει. Μετά τον τραυματισμό του Μπακάκη επανήλθε το 4-4-1-1 και -αναμενόμενα- η ΑΕΚ παρέμεινε ακίνδυνη.

45+1'

Είναι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και ο Δημήτρης Πέλκας γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από μια κόντρα που έγινε έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός μπαίνει στην περιοχή, κάνει το γύρισμα στον σωστό χρόνο και ο Τσούμπα Άκπομ με ένα εξαιρετικό γυριστό στην κίνηση γράφει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ!

• 6΄’

Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια έκλεψε την μπάλα στα πλάγια, έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πόνσε δεν κατάφερε να ευστοχήσει από ευνοϊκή θέση!

• 9΄’

Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ! Ο Κρέσπο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμη και έτσι μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.

• 16΄’

Σημαντική στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπακασέτας βρήκε πανέμορφα τον Πόνσε μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός κατέβασε υπέροχα, αλλά ο Μάτος επενέβη και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

• 35΄’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Υπέροχη ενέργεια του Ζαμπά, ο οποίος «χόρεψε» την άμυνα της ΑΕΚ, έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά το σουτ του Άκπομ απέκρουσε ενστικτωδώς ο Μπάρκας!

• 39΄’

Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ με τον Τσιγκρίνσκι να παίρνει την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Μπακασέτα, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν.

• 44΄’

Ωραίο σουτ του Κρίστισιτς από τα 30 μέτρα, με τον Πασχαλάκη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

• 46΄’

Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Το σουτ του Κάνιας μπλοκάρει στα σώματα, ο Πέλκας παίρνει το ριμπάουντ, περνάει σαν... σταματημένο τον Χουλτ και γυρίζει την μπάλα στον Άκπομ, ο οποίος με πανέμορφο γυριστό κάνει το 1-0!

• 50΄’

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπακάκης έκανε ωραία σέντρα από δεξιά, ο Λιβάγια έκανε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ!

• 52΄’

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μάνταλος με υπέροχη κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ τον Πόνσε, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον Πασχαλάκη.

• 54΄’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας πάει στο ένας εναντίον ενός με τον Τσιγκρίνσκι, στη συνέχεια πασάρει στον Ζαμπά, με το σουτ του τελευταίου να μπλοκάρει ο Μπάρκας!

• 59΄’

Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα, στριφογύρισε όμορφα, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο κεφάλι του Βαρέλα και έφυγε κόρνερ.

• 86΄’

Ο ΠΑΟΚ έφυγε ωραία στην αντεπίθεση. Ο Μπίσεσβαρ έδωσε στον Γιαννούλη, αυτός γύρισε στο ύψος του πέναλτι, όμως εκεί δεν υπήρχε κανείς.

• 87΄’

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφυγαν και πάλι στην αντεπίθεση, ο Άκπομ βρέθηκε φάτσα με τον Μπάρκα, όμως το σουτ του ήταν κακό και η μπάλα έφυγε πάρα πολύ άουτ.

• 89΄’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ολιβέιρα έβγαλε τον Κάνιας τετ α τετ, με τον τελευταίο να προσπαθεί να κρεμάσει τον Μπάρκα, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά.

• 1

Δεν είναι μυστικό πόσο ένα γκολ αλλάζει τις ισορροπίες σε κάθε παιχνίδι. Και όταν αυτό μπαίνει σε ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και, μάλιστα, στις καθυστερήσεις του, είναι σίγουρο ότι θα καθορίσει το παιχνίδι. Το γκολ του Τσούμπα Άκπομ ήταν εκείνο άλλαξε τα δεδομένα στο ματς και έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού στον τελικό, ενώ ήταν εντέλει και εκείνο που έκανε όλη τη διαφορά στο ματς.

• 2

Ένα δίλεπτο, το οποίο μόνο ο Άγγελος Αναστασιάδης πρέπει να το χάρηκε ιδιαίτερα. Το δάσος είναι ότι η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 20λεπτο που πίεσε και έκλεισε τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης για να φέρει το ματς στα ίσια. Το δέντρο είναι ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης που κράτησε ανέπαφη την εστία του στο τετ-α-τετ με τον Έκι Πόνσε στο 52' και ο Βασίλης Μπάρκας που κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι στην ευκαιρία του Ζαμπά στο 54'.

• 3

Η κακή μέρα που βρέθηκαν τα περισσότερα χαρτιά του Μανόλο Χιμένεθ ή η ικανότητα του ΠΑΟΚ να τα εξαφανίζει. Αναλόγως την οπτική που θέλει να έχει ο καθένας. Πέραν του Πέτρου Μάνταλου, ουδείς από τη μεσαία ή επιθετική γραμμή της ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε στο ματς, με χειρότερο τον Μάρκο Λιβάγια. Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ χωρίς να έχει κάποιον σε σπουδαία μέρα, πήρε πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι από όσους ήταν στο γήπεδο.

Εικόνα από το παρόν και το μέλλον! Ο Φέλιξ Τσβάγερ ελέγχει στο VAR για τη φάση που ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ, με δεκάδες αστυνομικούς να βρίσκονται τριγύρω. Ελληνικό ποδόσφαιρο στα καλύτερα και τα χειρότερά του.

47
Τσούμπα Άκπομ
Ένα γκολ, μία νίκη, ένα τρόπαιο! Και τι γκολ, μάλιστα! Ο Τσούμπα Άκπομ με ένα τέρμα… πίνακα ζωγραφικής στο φινάλε του πρώτου μέρους χάρισε στον ΠΑΟΚ το Κύπελλο και το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του. Συνολικά είχε καλή παρουσία, ενώ συνεργάστηκε και σε δύο τουλάχιστον ακόμα περιπτώσεις καλά με τον Ζαμπά, δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Μπάρκα.

10
Μάρκο Λιβάγια
Σε ένα παιχνίδι όπως αυτό θα περίμενε κανείς από έναν από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της ΑΕΚ πολύ περισσότερα. Ο Μάρκο Λιβάγια δεν απείλησε σε κανένα σημείο τον Πασχαλάκη, ενώ δεν είχε τις συνεργασίες που τον είδαμε σε άλλα ματς να βγάζει με τον Πόνσε. Έτσι, δεν κατάφερε να βοηθήσει ούτε τον Αργεντίνο, πλην μίας φάσης στο πρώτο μέρος, να βρεθεί απέναντι στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

21
Ντιέγκο Μπίσεσβαρ
Από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της νίκης του ΠΑΟΚ ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ που σφράγισε μία εξαιρετική για εκείνον σεζόν με μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση. Έτρεξε πολύ, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον Μιχάλη Μπακάκη από την πλευρά του και μην αφήνοντας τον παίκτη της ΑΕΚ σε κανένα σημείο να βοηθήσει την ομάδα του επιθετικά.

Ο Φέλιξ Τσβάιερ προσπάθησε να κρατήσει από νωρίς τις ισορροπίες στο ματς, σφύριξε αρκετά και έβγαλε σωστές κάρτες όποτε χρειάστηκε. Σε ένα παιχνίδι χωρίς δύσκολες φάσεις, η διαιτησία του Γερμανού και των βοηθών του πέρασε συνολικά απαρατήρητη ενώ στις δύο περιπτώσεις που κρίθηκε απαραίτητο, επενέβη και το VAR. Αρχικά στη φάση του γκολ και έπειτα στη φάση του 55' όταν σε ένα χέρι του Κάνιας εντός περιοχής σωστά υποδείχθηκε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αφού η μπάλα είχε βρει πρώτα στο πόδι του.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Καρυπίδης σε Μπαλτάκο: «Θα έπρεπε να είχατε έτοιμο το Πανθεσσαλικό»

0

Καρυπίδης: «Να εφαρμοστεί η προκήρυξη και να γίνει ο τελικός στο Πανθεσσαλικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα»

0

Bέλεθ: «Θα ασχοληθούμε με τον τελικό όταν έρθει η ώρα, έχουμε μπροστά μας τα play-off»