Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Μπαρτσελονέτα με 10-7 και παρέμειναν στο κυνήγι της πρόκρισης για το Final-4 της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στη Μάλτα (5-7 Ιουνίου).

Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 5 γκολ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μάρκο Μπίγιατς, που προστάτεψε σε πολλά κρίσιμα σημεία την εστία των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το «δεξί» στην αναμέτρηση, αφού άνοιξε το σκορ με γκολ του Γενηδουνιά. Η Μπαρτσελονέτα, ισοφάρισε με τον Σαναχούια (1-1), όμως Λόνσταρ και Γενηδουνιάς πήραν ξανά το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους» (3-1). Ο Μπιέλ μείωσε (3-2), αλλά ο Γενηδούνιας με το τρίτο του γκολ πήγε στο +2 (4-2). Στο δεύτερο 8λεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε πάλι τα δίχτυα με τον Δερβίση (5-2). Στη συνέχεια, ο Γενηδούνιας με δικό του τέρμα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 6-2.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελονέτα μείωσε με δύο γκολ του Μουνιαρίθ (6-4), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο διαδοχικά τέρματα από τον Δήμου (8-4). Κατά τη διάρκεια, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Παβιγιάρ και Μουνιαρίθ για να βρεθούν ξανά στο -2 (8-6), όμως ο Βάμος έδωσε, ανάσα στους Πειραιώτες κάνοντας το 9-6. Λίγο πριν το τέλος ο Περόνε με εύστοχο πέναλτι έκανε το 9-7, αλλά ο Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το τελικό 10-7 για τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν θα είναι η Μπρέσια, στις 3/4 στην Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-0, 2-2, 2-3

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Τσβαρτ (Ολλανδία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Γκίλλας, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα, Σαναούχα 1, Μουναρίθ 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Πάβιγιαρντ 1, Πάουλ, Ταούλ, Περόνε 1, Μπιέλ 1, Ζόβιτς, Πόρτερ

Ολυμπιακός - Μπαρτσελονέτα 10-7