Κυριαρχεί η Άρσεναλ στις τελευταίες μονομαχίες με την Τσέλσι (7-1-1). Από το 2019 στο Λονδίνο η παράδοση είναι 3-0-2 σε ματς της Πρέμιερ Λιγκ.

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις επιτυχίες και στην κορυφή της Πρέμιερ με το 2-0 στη Γουλβς, έστω κι αν δεν ήταν ιδιαίτερα καλή. Κινδύνευσε στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος του οποίου βρήκε γκολ, το κράτησε εύκολα και έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις. Στο πρωτάθλημα μετράει 3-1-1 και κράτησε το μηδέν σε 4/5 παιχνίδια και έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Εντός έχει 5-0-1 με 4/6 Over και γκολ – γκολ. Αμφίβολος ο αμυντικός Τομιγιάσου. H Τσέλσι κοίταξε στα μάτια τη Μάντσεστερ Σίτι στον ημιτελικό του Κυπέλλου στο «Γουέμπλεϊ», αλλά έλειψε η ουσία κι έχασε 1-0 με γκολ στο 84’. Στην Πρέμιερ προέρχεται από το εντυπωσιακό 6-0 κόντρα στην Έβερτον και παραμένει αήττητη σε οκτώ αγώνες (4-4-0). Είναι ένατη, στο -3 από την έκτη θέση που προσφέρει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σκοράρει και δέχεται γκολ με ευκολία, μετράει 9/10 Over 3,5 και γκολ – γκολ και τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες. Αμφίβολοι ο πρώτος σκόρερ Πάλμερ και οι αμυντικοί Γκούστο, Τσίλγουελ, εκτός ο αμυντικός Κόλγουιλ, πιθανή η επιστροφή του τερματοφύλακα Σάντσες. Αμφότερες είναι υποχρεωμένες να διεκδικήσουν τη νίκη και για να τα καταφέρει να επιβληθεί η φαβορί Άρσεναλ θα χρειαστεί και δεύτερο τέρμα.

Διπρόσωπη παρουσιάστηκε η Λάτσιο στην Τζένοα. Κακή στο πρώτο μέρος αλλά ανέβασε απόδοση στην επανάληψη κι έκανε το 1-0 στο 67’ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Έβδομη στην κατάταξη με 4-0-1 πρόσφατο και δίνει μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μεγάλος στόχος της, όμως, είναι το Κύπελλο, έστω κι αν είναι δύσκολο να ανατρέψει το 2-0 του πρώτου αγώνα. Νίκησε 1-0 τη Γιουβέντους και 4-1 τη Σαλερνιτάνα εντός, αλλά προηγήθηκαν τρεις ήττες. Σκόραρε σε 8/10 τελευταία και στα μισά κράτησε το μηδέν. Εκτός ο τερματοφύλακας Προβεντέλ, οι μέσοι Λάτζαρι, Τζακάνι, γυρίζουν ο αμυντικός Πελεγκρίνι και ο εμβληματικός επιθετικός Ιμόμπιλε. Η Γιουβέντους επέστρεψε από 2-0 στην Κάλιαρι και πήρε 2-2 στο 87’. Είναι αήττητη σε τέσσερα ματς ανεξαρτήτως διοργάνωσης (2-2-0) με δύο σερί ισοπαλίες. Γενικά, η απόδοσή της είναι απογοητευτική με πρόσφατο απολογισμό 3-6-4. Χωρίς νίκη σε έξι εξόδους (0-3-3) και δέχθηκε γκολ σε 9/11. Δίχως τον αμυντικό Γκάτι και τον επιθετικό Κεν.

Η Γιουβέντους θα κρατήσει χαμηλά τον ρυθμό και δεν θα ρισκάρει. Η Λάτσιο θα το παλέψει και μπορεί να νικήσει, έστω κι αν δεν προκριθεί.