Σε ένα ματς που ξεκίνησε στις 17.25 και τελείωσε περίπου έξι ώρες μετά, ο φορμαρισμένος Ρώσος (Νο.3) πήρε τη νίκη με 7-5, 7-5 και θα διεκδικήσει αύριο στον πρώτο χωμάτινο Masters τελικό του τον πρώτο τίτλο του σε αυτή την επιφάνεια! Απέναντί του θα βρει τον 20χρονο Χόλγκερ Ρούνε, που απέκλεισε νωρίτερα τον Κάσπερ Ρουντ και είχε όλο τον χρόνο να ξεκουραστεί και να ετοιμαστεί πνευματικά για το μεγάλο ματς.

Στεφ και Ντανίλ, από την άλλη, ταλαιπωρήθηκαν αφάνταστα από τη βροχή στη Ρώμη και κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον αγώνα τους μετά από δύο διακοπές. Η πρώτη ήρθε στο 4-4 του πρώτου σετ και κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και η δεύτερη... πέντε λεπτά και ένα γκέιμ μετά και κράτησε περίπου 1 ώρα και 40 λεπτά. Πάλι καλά που ο καιρός βελτιώθηκε στη συνέχεια...

To ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτός που λύγισε στις κρίσιμες στιγμές ήταν ο Στέφανος. Γενικώς, πάντως, έκανε πολλά λάθη με το backhand, δεν είχε το πρώτο σερβίς του όταν το χρειαζόταν, δεν χρησιμοποίησε την ποικιλία που έχει στο παιχνίδι του για να «πληγώσει» τον αντίπαλό του, ενώ πλήρωσε και κάποιες βιαστικές επιλογές του (τύπου drop shot).

Εκτός των άλλων, είχε να παλέψει και με τον εκνευρισμό που του προκάλεσε η ομάδα του, ωστόσο φάνηκε να βρίσκει την αυτοκυριαρχία του όταν η μητέρα του έφυγε από το box του και κάθισε στην εξέδρα.

Ο 27χρονος Ρώσος «χτύπησε» με το καλημέρα και πέτυχε πρώτος μπρέικ στον αγώνα (1-0), όμως ο Στεφ βρήκε τα πατήματά του και κατάφερε να μετατρέψει το 4-2 σε 4-4. Στο σημείο αυτό η βροχόπτωση έγινε πιο έντονη και ο Μοχαμεντ Λαγιάνι αναγκάστηκε να στείλει τους παίκτες στα αποδυτήρια.

Επέστρεψαν στο court περίπου τρεις ώρες μετά και πρόλαβαν να παίξουν μόνο ένα γκέιμ, στο οποίο ο Στεφ σέρβιρε επιτυχημένα, παρά το αρχικό 0-30 (4-5). Αυτή τη φορά έμειναν στα αποδυτήρια λιγότερο από δύο ώρες και στην επιστροφή ο Μεντβέντεφ κράτησε το σερβίς του, «έσπασε» τον Στεφ από 0-40 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο πέτυχε νωρίς μπρέικ και στο δεύτερο σετ (1-0), αλλά όταν ο Τσιτσιπάς άρχισε να ελέγχει τα νεύρα του πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και βρήκε την απάντηση (3-3). Όπως και στο πρώτο σετ, ωστόσο, έχασε το σερβίς του στο 5-5 και ο Μεντβέντεφ σφράγισε την πρόκριση στο επόμενο γκέιμ, μετά από καθαρό αγώνα 1 ώρας και 47 λεπτών. Το πανηγύρισε, μάλιστα, με ένα... χορευτικό!

Έσπασε έτσι το σερί δύο νικών του Τσιτσιπά και προηγείται στο head to head με 8-4. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι φέτος δεν είχε νίκη στη Ρώμη και σίγουρα δεν είχε πολλές φιλοδοξίες πριν την έναρξη της χωμάτινης σεζόν!

Κόντρα στον Ρούνε αύριο (21/5, 17.00) θα διεκδικήσει τον πέμπτο φετινό τίτλο του (20ο καριέρας) και έκτο Masters του, αλλά για να τα καταφέρει θα πρέπει να σπάσει και ένα σερί του Ρούνε: ο 20χρονος Δανός έχει επτά διαδοχικές νίκες απέναντι σε παίκτες του Top 5! Αν ο Ντανίλ πάρει τη νίκη, τότε θα πάει στο Παρίσι ως Νο.2 του κόσμου.

O Στεφ, από την πλευρά του, στρέφει το βλέμμα στο Roland Garros (28/5) και σίγουρα θεωρείται ένας από τους υποψήφιους για την κατάκτηση του τροπαίου...

Επικράτησε του Στέφανου στον... αιώνιο αγώνα της Ρώμης ο Μεντβέντεφ (vid)