Μετά από μία ακόμα σπουδαία μάχη στο Μπερσί, ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο λύγισε με 5-7, 7-6(3), 7-5 τον εκπληκτικό Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο.75) σε 3 ώρες και 2 λεπτά και θα διεκδικήσει αύριο (5/11, 16.00) κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ (Νο.17) τον έβδομο τίτλο του στη διοργάνωση.

Ήταν ο τρίτος διαδοχικός αγώνας του σε τρία σετ και παρότι υπάρχουν στιγμές που δείχνει ότι χάνει τον έλεγχο, βρίσκει τον δρόμο την κατάλληλη στιγμή και ετοιμάζεται να πανηγυρίσει τον 97ο τίτλο (έκτο φετινό) στην καριέρα του.

Μετράει πλέον 17 σερί νίκες στο tour, ενώ έχει κερδίσει 30 από τα 31 παιχνίδια του από το ξεκίνημα του Roland Garros! Καταλαβαίνετε, λοιπόν, πόσο δύσκολη είναι η αποστολή του 32χρονου Βούλγαρου, που έχει στις πλάτες του και βαρύ head to head, καθώς έχει χάσει 11 από τις 12 αναμετρήσεις του με τον Νόλε!

Και με τον Στέφανο Τσιτσιπά, βέβαια, δεν ήταν υπέρ του το head to head, αλλά κατάφερε σήμερα να πετύχει την δεύτερη νίκη του σε οκτώ αγώνες...

Ο Ρούμπλεφ ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ και μετά από τρία χαμένα μπρέικ πόιντ στο 3-4, πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο δωδέκατο γκέιμ και άρπαξε το πρώτο σετ.

Κλειστό ήταν και το δεύτερο σετ, με τον Ρούμπλεφ να απειλεί πρώτος στο δεύτερο γκέιμ, αλλά να βρίσκεται αντιμέτωπος με συνολικά τέσσερα μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του πριν οι δύο παίκτες οδηγηθούν στο τάι μπρέικ.

Ο Νόλε έφερε το ματς στα ίσα και πίεσε από το ξεκίνημα του τρίτου σετ το σερβίς του 26χρονου Ρώσου, όμως έχασε δύο ευκαιρίες στο τέταρτο γκέιμ και διατηρήθηκε η ισορροπία μέχρι το 6-5. Στο σημείο αυτό ο 36χρονος Σέρβος έβαλε μεγάλη πίεση στον Ρούμπλεφ και αυτός έκανε διπλό λάθος στο πρώτο ματς πόιντ του Τζόκοβιτς και έκλεισε άδοξα έναν εξαιρετικό αγώνα.

Είναι ο 58ος τελικός Masters για τον τενίστα από το Βελιγράδι που ψάχνει τον 40ο τίτλο του σε τουρνουά αυτής της κατηγορίας. Δεν έχει χάσει ποτέ στα ημιτελικά του Παρισιού (9-0)!

Το φετινό ρεκόρ του σε σκληρές επιφάνειες είναι 32-1 (1), ενώ έχει 13 νίκες σε 16 αγώνες με το Top 10 το 2023! Κόντρα στον Ρούμπλεφ το ρεκόρ του είναι 5-1.

Στον τελικό με σπουδαία ανατροπή ο Τζόκοβιτς (vids)