Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (No.7 και επικεφαλής του ταμπλό) λύγισε με 7-6(7), 6-2 τη μαχητική Ελίζ Μέρτενς (Νο.26) σε 2 ώρες και 7 λεπτά, για να κλείσει ραντεβού με την Ίρινα Μπέγκου στα ημιτελικά. Η Ρουμάνα, Νο.56 στον κόσμο, άφησε έξω με 6-4, 6-2 την Τσέχα Τερέζα Μαρτίντσοβα και συνεχίζει στο τουρνουά χωρίς απώλεια σετ.

Η Μαρία κατάφερε να μείνει όρθια σε ένα μαραθώνιο (και πολύ υψηλού επιπέδου) πρώτο σετ, που κράτησε 76 λεπτά, και πατώντας στο μομέντουμ της και στην απογοήτευση της Βελγίδας, πήρε μεγάλο προβάδισμα με 5-0 στο δεύτερο. Όταν, ωστόσο, δεν κατάφερε να κλείσει τον αγώνα με «κουλούρι», άρχισε να αγχώνεται με αποτέλεσμα να κάνει η Μέρτενς την αντεπίθεσή της και να... παρατείνει την αγωνία.

Τέλος καλό όλα καλά, όμως, και η Σάκκαρη είναι στον πρώτο της φετινό ημιτελικό (μετράει 10 στα τελευταία 23 τουρνουά της!), έχοντας κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται τον δεύτερο και μεγαλύτερο τίτλο της!

Η Μέρτενς ήταν αυτή που σημείωσε το πρώτο μπρέικ στον αγώνα (1-2) και παρότι η Μαρία είχε την άμεση απάντηση, η 26χρονη αντίπαλός της πήρε εκ νέου το προβάδισμα (2-3). Και σαν να μην έφτανε αυτό, εκνευρισμένη με μια οριακή λόμπα της Μέρτενς, η Σάκκαρη έχασε την αυτοκυριαρχία της και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-4, 15-40!

Βρήκε, όμως, την ψυχραιμία της και όχι μόνο κράτησε το σερβίς της, αλλά και μετέτρεψε το 2-4 σε 5-4! Στο σημείο αυτό, μάλιστα, είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει το σετ, όμως η Μέρτενς ξέφυγε από τον κίνδυνο με ένα μεγάλο σερβίς και ένα εξαιρετικό βολέ.

Η Βελγίδα... πήρε τα πάνω της και σημείωσε μπρέικ στο επόμενο γκέιμ, κάτι που της έδωσε το δικαίωμα να σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου σετ΄(5-6). Η Μαρία, ωστόσο, ήταν ξανά εκεί, «έσπασε» την αντίπαλό της και όλα κρίθηκαν στο δραματικό τάι μπρέικ.

Εκεί η Σάκκαρη χρειάστηκε να σβήσει τρία σετ πόιντ της Μέρτενς (4-6, 6-7) και να εκμεταλλευτεί το τρίτο δικό της για να «γράψει» το 1-0.

Φανερά επηρεασμένη από την εξέλιξη του πρώτου σετ, η Μέρτενς έκανε... δωράκια στη Μαρία και με τρία διπλά λάθη σε κρίσιμα σημεία (συνολικά είχε 11 διπλά λάθη), η 26χρονη Ελληνίδα πέρασε μπροστά με 3-0, έχοντας σημειώσει δύο μπρέικ.

Η Σάκκαρη έφτασε πανηγυρικά και στο 5-0, αλλά «έσφιξε» όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια για να καθαρίσει τον αγώνα και μετά από απώλεια ενός ματς πόιντ, η Μέρτενς μείωσε το σκορ σε 5-1. Η Βελγίδα κράτησε στη συνέχεια το σερβίς της και έκανε την ύστατη προσπάθεια στο επόμενο γκέιμ, όμως η Μαρία μπόρεσε να επιστρέψει από το 0-40 και να σώσει ένα ακόμα μπρέικ πόιντ, πριν κλείσει το αγώνα στο τέταρτο ματς πόιντ της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μαρία ακούμπησε το φιλέ και έχασε δικαίως τον πρώτο πόντο στο γκέιμ (κάτι που έφερε τον εκνευρισμό της) και φάνηκε να μη γνωρίζει ακριβώς τον κανονισμό που λέει ότι δεν επιτρέπεται να ακουμπήσεις όταν ο πόντος είναι ακόμα «ζωντανός» (δεν είχε σκάσει δεύτερη φορά η μπάλα). Ευτυχώς, συνήλθε όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και απέφυγε τα χειρότερα...

Η Μαρία πλέον προηγείται στο head to head με τη Μέρτενς 5-4, έχοντας επικρατήσει στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους.

Έχει συναντήσει την Μπέγκου άλλες δύο φορές στην καριέρα της και οι νίκες είναι μοιρασμένες, ωστόσο έχουν να βρεθούν πάνω από τρία χρόνια. Μεγάλο φαβορί η Μαρία, αλλά σίγουρα πρόκειται για επικίνδυνη παίκτρια.

Ο άλλος ημιτελικός θα προκύψει από τις αναμετρήσεις Οσταπένκο-Σάσνοβιτς και Μπέντσιτς-Κονταβέιτ.