Ανεβάζοντας ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 9-27 η Δομινικανή Δημοκρατία, που είχε 14 περισσότερα ριμπάουντ (43-29), απέκτησε διαφορά ασφαλείας και έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Ο Ζαν Μοντέρο ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους, ακολούθησε ο Κρις Ντουάρτε με 14 πόντους και ο Άνχελ Νούνιεζ είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν οι Αχμέν Μετουάλι με 24 πόντους και ο Καλέντ Αμπντελγκαβάντ με 15 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Αιγύπτου (7-2), οι Δομινικανοί αντέδρασαν (14-14), όμως οι Οράμπι και Μετουάλι έγραψαν σερί 8-0 (22-14) και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-16). Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια, με τους Βάργκας και Μοντέρο να ηγούνται και να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 29-36. Ο τελευταίος μάλιστα μαζί με τον Νούνιεζ σημάδεψαν και το 31-43 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Δομινικανή Δημοκρατία απλοποίησε την κατάσταση και με τους Ντουάρτε και Φελίζ έστειλε τη διαφορά στο +20 (34-54) για πρώτη φορά. Η απόσταση έφτασε ως και το +25 (37-62), με την Αίγυπτο να μην μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90