ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
  • 65' Αποστολάκης
  • 5' Καρέλης
  • 46' Μπουζούκης

Το... ντεμαράζ του Παναιτωλικού στα play-outs της Super League, ολοκληρώθηκε ιδανικά. Οι Αγρινιώτες που την περασμένη αγωνιστική εξασφάλισαν την παραμονή τους, έκλεισαν την έξτρα αυτή διαδικασία με την 4η συνεχόμενη νίκη τους και 5η συνολικά στις 7 αγωνιστικές του «μίνι πρωταθλήματος» της ουράς, επικρατώντας 2-1 του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ». Με το «τρίποντο» αυτό, πέρασαν στο... φώτο φίνις και τον ΟΦΗ, με 36 βαθμούς αντί 35 των Κρητικών, χωρίς φυσικά αυτό να έχει σημασία για κανέναν, αφού και οι δύο ομάδες γνώριζαν ότι τα ματς της τελευταίας αυτής αγωνιστικής ήταν άνευ βαθμολογικού ενδιαφέροντος για όλους τους εμπλεκόμενους.

Τα γκολ πέτυχαν για τους νικητές οι Καρέλης (6') και Μπουζούκης (46'), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Αποστολάκης (65'). Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη του Παναιτωλικού επί του ΟΦΗ στη σεζόν, μετά τις δύο (3-1 εντός, 1-2 εκτός) στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αξίζει να σημειωθεί πως το τελευταίο επίσημο παιχνίδι της καριέρας του έπαιξε ο αμυντικός του ΟΦΗ, Κώστας Γιαννούλης, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση κατά τη στιγμή της αλλαγής του στο 55ο λεπτό.

Ως προς το 90λεπτο, ελάχιστα πράγματα ήταν άξια αναφοράς σε ένα ματς που δεν είχε κανένα απολύτως ενδιαφέρον πέρα από το γόητρο. Ένα από αυτά ήταν η γκολάρα του Νίκου Καρέλη στην πρώτη φάση του αγώνα στο 6ο λεπτό, όταν πέτυχε το 0-1 με εκπληκτικό βολ πλανέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από σέντρα του Φεντερίκο Ντουάρτε. Στο 15' η κεφαλιά του Μπουζούκη βρήκε πάνω στον Γιαννούλη και δεν έγινε το 0-2, ενώ στο 33΄ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Ισέκα στη μοναδική καλή στιγμή του στο πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο, ξεκίνησε επίσης με γκολ του Παναιτωλικού στην πρώτη φάση, στα 40 δευτερόλεπτα. Μετά από κίνηση και σέντρα Χατζηθεοδωρίδη από τα αριστερά, ο Μπουζούκης με ωραίο αριστερό πλασέ έκανε το 0-2. Στο 63' ο ΟΦΗ είχε ευκαιρία με τον Τοράλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα αυτός έδωσε την ασίστ για το γκολ του Αποστολάκη που μείωσε το σκορ στο τελικό 1-2. Τίποτα δεν είχε ουσία μετά από εκεί, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλές αλλαγές και τον ρυθμό να πέφτει ραγδαία ως το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γιαννούλης (55' Βούρος), Γκλάζερ, Λουκάο, Θοράρινσον, Γκαγιέγκος (55' Μπάκιτς), Αποστολάκης (75' Μοσκέρα), Θεοδοσουλάκης (55' Μαρινάκης), Τοράλ (75' Νέιρα), Ριέρα, Ισέκα.
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Λιάβας, Μπ. Ντουάρτε, Τορεχόν (86' Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες, Μπουζούκης (79' Πέδρο), Φ. Ντουάρτε (70' Νικολάου), Ντίας (70' Λομόνακο), Καρέλης (70' Μπελεβώνης).
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής), Γιώργος Χριστοδούλου (Ημαθίας)
Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)
VAR: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών)
AVAR: Γιώργος Στεφανής (Καρδίτσας).

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2