Αν υπάρχει ένα πράγμα που αξίζει να κρατήσει η Μπαρτσελόνα από την φετινή σεζόν είναι η ελπίδα που της δίνουν παίκτες όπως ο Λαμίν Γιαμάλ και ο Παού Κουμπαρσι που μπήκαν από φέτος στην εξίσωση.

Μπορεί η σεζόν να μοιάζει χαμένη, αλλά οι μικροί μεγαλώνουν και δείχνουν τον δρόμο για την επόμενη ημέρα, παίρνοντας από πολύ νωρίς ηγετικούς ρόλους.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ πήγε στην Βαρκελώνη με θάρρος και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ από το πρώτο ημίωρο, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Σεράλντο Μπέκερ στάθηκε άτυχος, αφού πρώτα το VAR (22’) και μετά ο Τερ Στέγκεν του στέρησαν το 0-1.

Η Μπαρτσελόνα που έμοιαζε υπνωτισμένη στο πρώτο ημίωρο, είχε δοκάρι με τον Ραφίνια (38’) και στην επόμενη φάση, βρήκε ξανά τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των Βάσκων, με τον Γιαμάλ να τελειώνει με τέλειο πλασέ για το 1-0 (40’).

Το γκολ αυτό άνοιξε τον ρυθμό στην επανάληψη, όμως παραδόξως όχι και το σκορ. Σε δύο περιπτώσεις ο Μπράις Μέντεθ (61’, 67’) έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Ρεμίρο με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε τους Βάσκους μέσα στο ματς.

Με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν μπροστά στο τέλος για την ισοφάριση, οι Καταλανοί βρήκαν τους χώρους που ήθελαν και με πέναλτι του Ραφίνια έκαναν το 2-0 στις καθυστερήσεις και προσπέρασαν ξανά την Χιρόνα για την άτυπη μάχη για την δεύτερη θέση.

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (vid)