Αν οι… φόρμες έπαιζαν μπάλα, η Αταλάντα δεν θα κατέβαινε καν να παίξει και θα έπαιρνε την πρώτη κούπα της ιστορίας της σε βάρος της Νο1 ομάδας στην Ιταλία. Όμως η φανέλα της Γιούβε είναι πολύ βαριά και με γκολ του Βλάχοβιτς επιβλήθηκε με 1-0 στην Αιώνια Πόλη και έκλεισε μια κακή σεζόν με έναν ακόμα τίτλο στην απίστευτη ιστορία της.

Ο τελικός δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τους Bianconeri, καθώς χρειάστηκε να περάσουν μόλις 4 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ. Ο Καμπιάζο έκανε κάθετη για τον Βλάχοβιτς που βρέθηκε απέναντι από τον Καρνεζέκι και τον νίκησε για το 0-1. Στο 9′ ο Γκάτι δεν τελείωσε τη φάση μετά τη σέντρα του Νικολούσι Καβίλια και το πρώτο μέρος έφυγε όπως θα ήθελε ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, χωρίς πολλά πράγματα να συμβαίνουν.

Η Αταλάντα ανέβηκε στην επανάληψη, όμως έγινε επικίνδυνη σε μετρημένες περιπτώσεις, όπως στο 79′ με το σουτ του Λούκμαν στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού, μόλις 6 λεπτά μετά το γκολ του Βλάχοβιτς που ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. Στο 83' η Γιούβε είχε δοκάρι με τον Μιρέτι, όμως στο φινάλε δεν χαλάστηκε και πανηγύρισε το 15 Coppa Italia στην ιστορία της.

«Μίλησε» η φανέλα και σήκωσε το 15ο η Γιούβε (vid)