• 83 Μάλεν
  • 90+3 Μάλεν

Τα παραμύθια είναι ωραία σε κάθε μεγάλη διοργάνωση. Μόνο που κάποια στιγμή -συνήθως στην φάση των νοκ-άουτ- έρχεται η σκληρή πραγματικότητα να προσγειώσει όλες τις… Σταχτοπούτες.

Η Ρουμανία ήταν η ευχάριστη έκπληξη στην φάση των ομίλων, όμως τώρα που σφίγγουν τα γάλατα, ούτε που μπόρεσε να κοιτάξει την Ολλανδία στα μάτια.

Οι οράνιε έκαναν επίδειξη τακτικής υπεροχής και με τον Κόντι Χάκπο να έχει γκολ και ασίστ επικράτησαν εύκολα με 3-0 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά, όπου περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Αυστρίας - Τουρκίας.

Γάτα με ποντίκι

Μερικές φορές αρκεί ένας τόσο δα αριθμός, όχι το σκορ, που μπορεί να φωτογραφήσει πως πήγε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Τα κόρνερ στο πρώτο μέρος ήταν 1-10 κι αυτό είναι ό,τι χρειάζεται να ξέρεις για το πως κύλησε το πρώτο μισό.

Πήρε μόλις μερικά λεπτά στους «οράνιε» για να διαβάσουν την αχίλλειο πτέρνα των αντιπάλων τους και από εκείνη την ώρα και μετά άρχισαν να την στοχεύουν σε κάθε φάση. Ο Ντούμφρις δεν έγινε απλώς ο κινητήριος μοχλός των Ολλανδών, έγινε ο τελικός αποδέκτης σε κάθε φάση, αφού οι χώροι στην πλευρά του θύμιζαν… αεροδιάδρομο.

Κι όμως, οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν με περίσσιο θάρρος. Το πρέσινγκ τους έφτανε τόσο ψηλά, που έκανε τον Φερμπρούγκεν να δίνει με πίεση την πρώτη μπάλα.

Μάλιστα, αυτοί που ακούμπησαν πρώτοι το γκολ ήταν οι παίκτες του Έντι Ιορντανέσκου, όμως το φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Ντένις Μαν από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια (13’).

Ωστόσο, αρκούσε μία στιγμή έμπνευσης για να αλλάξουν όλες οι ισορροπίες. Ο Χάκπο χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο από αριστερά, σημάδεψε με σουτ την κλειστή γωνία του Νίτσα (20’) και με πονηρό τρόπο έκανε το 0-1, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού.

Από την στιγμή του γκολ και μετά, βέβαια, η ροή έγινε… χείμαρρος. Οι παίκτες του Κούμαν «διάβασαν» καλά τα δεδομένα του ματς και ο Ντούμφρις άρχισε να… χορεύει. Ο Ντε Φράι άγγιξε το δεύτερο γκολ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (26’) και έκτοτε άρχισε η πολιορκία.

Ο Ντραγκούσιν με σωτήρια τάκλιν πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα του Ντεπάι από έτοιμο γκολ που του σέρβιρε ο Ντούμφρις (35’), ενώ από προσπάθεια του ίδιου παίκτη και νέα σέντρα μισό-γκολ, ο Σίμονς έκανε δύο περιττές επαφές και τελικά πλάσαρε άουτ (40’).

Μονότερμα

Η επανάληψη έμοιαζε με το μαρτύριο της σταγόνας. Το σκηνικό δεν άλλαξε, ποτέ η γάτα εξακολουθούσε να κυνηγάει το ποντίκι.

Ωστόσο, το λυτρωτικό δεύτερο γκολ που θα «τελείωνε» την αναμέτρηση δεν ερχόταν με τίποτα. Ο Ντεπάι συνέχισε το προσωπικό σερί γκαντεμιάς, όταν ο Μάλεν τον έβγαλε μόνο με την εστία, ωστόσο ο Ολλανδός κατάφερε να κάνει τρίσποντη καραμπόλα (54’), με τον Μπούρτσα να διώχνει τελικά πάνω στην γραμμή.

Λίγο αργότερα (58’), η κεφαλιά του Φαν Ντάικ ξύρισε το κάθετο δοκάρι, ενώ το γκολ του Χάκπο (63’) ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ.

Ένα πανέξυπνο φάουλ του Ντεπάι κάτω από τα πόδια του τείχους (67’) πέρασε κι αυτό ελάχιστα άουτ, με τους Ολλανδούς να έχουν ακόμα δύο αξιόλογες φάσεις με Σίμονς και Φέερμαν.

Κάποια στιγμή, θα ερχόταν η χαριστική βολή. Στο 83ο λεπτό ο Χάκπο χόρεψε πάνω στην γραμμή του άουτ και την κατάλληλη στιγμή έκοψε για τον Μάλεν που είχε εύκολο έργο για το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις έβαλε και τρίτο γκολ απέναντι σε μία παραδομένη Ρουμανία που είχε πετάξει προ πολλού λευκή πετσέτα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Έντι Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μόγκος (46’ Ρακόβιτσαν), Ραζβάν Μαρίν, Μαν, Στάντσιου (88’ Ολάρου), Μάριους Μαρίν (73’ Τσικαλντάου), Χάτζι (73’ Άλιμπεκ), Ντράγκους (73’ Μιχάιλα).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντούμφρις, Φαν Ντάικ, Ακέ (69’ Φαν ντε Βεν), Ντε Φράι, Σχόουτεν (69’ Φέερμαν), Ρέιντερς, Σίμονς, Χάκπο (84’ Βέγκχορστ), Μπέργκβαϊν (46’ Μάλεν), Ντεπάι (92’ Μπλιντ).

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

Ρουμανία - Ολλανδία 0-3 (vid)