Έγραψε ιστορία η Τουρκία καθώς με τα δύο γκολ του Ντεμιράλ νίκησε 2-1 την Αυστρία και προκρίθηκε στους «8» του Euro. Στα προημιτελικά θα παίξει με την Ολλανδία που νωρίτερα νίκησε με 3-0 την Ρουμανία.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε στο ματς η ομάδα του Βιντσέντζο Μοντέλα καθώς στο πρώτο λεπτό, ο Γκιουλέρ εκτέλεσε το κόρνερ, Μπαουμγκάρντνερ και Πος μπερδεύτηκαν, ο Πεντς έβγαλε δύσκολα και ο Ντεμιράλ από κοντά έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων για το 0-1. Στη συνέχεια η Αυστρία προσπάθησε να αντιδράσει, είχε δύο φάσεις με τον Μπαουμγκάρτνερ στο 3’ και στο 5’ με σουτ και προβολή από κόρνερ αντίστοιχα, όμως στη συνέχεια δεν βρήκε προϋποθέσεις για ισοφάριση.

Η Τουρκία αμυνόταν όλη πίσω από την μπάλα, δεν είχε θέμα να δώσει την κατοχή και περίμενε την κόντρα. Την ίδια στιγμή, η Αυστρία είχε μεγάλο πρόβλημα με αυτή την τακτική, δεν έβρισκε χώρους, δεν είχε κινήσεις με αποτέλεσμα οι παίκτες της να καταφεύγουν όλο και πιο συχνά σε γεμίσματα που γίνονταν εύκολη λεία από τους αμυντικούς της Τουρκίας που έπαιζαν με πάθος και αυτοπεποίθηση. Στο φινάλε η σέντρα του Ζάμπιτσερ πέρασε για τον Μπαουμγκάρτνερ, ο οποίος δεν το είχε πιστέψει και το 0-1 έμεινε για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, η Αυστρία μπήκε πολύ δυνατά και με φάσεις και στο 51’ είχε την καλύτερή της στον αγώνα αλλά μετά την σούπερ κάθετη του Ζάμπιτσερ, ο Αρναούτοβιτς σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Γκιουνόκ. Το δεκάλεπτο ήταν καλό για το σύνολο του Ραλφ Ράνγκνικ που απείλησε επίσης με τους Λάιμερ (53’) και Πος (54’) αλλά αντί να το πετύχει το γκολ, το δέχθηκε. Στο 60’, στην πρώτη της φάση, η Τουρκία έκανε το 0-2 με κεφαλιά του Ντεμιράλ από το κόρνερ του Γκιουλέρ.

Πριν προλάβει όμως η Τουρκία να νιώσει ασφάλεια με το σκορ, η Αυστρία έφερε τη διαφορά ξανά στο ένα γκολ. Στο 66’ έπειτα από [τι άλλο;] κόρνερ ο Πος πήρε την πρώτη κεφαλιά και από το δεύτερο δοκάρι, ο Γκρέγκοριτς, που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, έδωσε ξανά ενδιαφέρον.

Στη συνέχεια η Τουρκία μπήκε και πάλι σε αμυντικό mode από τον Μοντέλα, δέχθηκε μόνο μικροευκαιρίες, στο 93’ έφτασε κοντά στο 1-3 με τον Γιλμάζ και αφού στο 94’ ο Γκιουνόκ έκανε σούπερ επέμβαση στην κεφαλιά του Μπαουμγκάρτνερ το 1-2 παρέμεινε και της χάρισε την τεράστια πρόκριση.

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Μουένε (46’ Πρας), Λίνχαρτ (64’ Βέμπερ), Ντάνσο, Πος, Ζάιβαλντ, Λάιμερ (64’ Γκρίλιτς), Ζάμπιτσερ, Σμιντ (46’ Γκρέγκοριτς), Μπαουμγκάρντνερ, Αρναούτοβιτς.

Τουρκία (Βιντσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μούλντουρ, Ντιμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντίογλου, Γιουκσέκ (58’ Οζκάν), Αϊχάν, Κοκτσού (83’ Καχβετσί), Γιλμάζ, Γιλντίζ (78’ Γιοκουσλού), Γκιουλέρ (78’ Ακτούρκογλου).

Αυστρία - Τουρκία 1-2