• Παναγιώτης Τσοπουλίδης (Ξάνθης)
  • 58' Κωνσταντίνος Κουρτεσιώτης
  • 70' Αλέξανδρος Μπιμάι
  • 41' Άλεφ Σαλντάνια
  • 45' Γιώργος Αγιώτης (αυτογκόλ)
  • 76' Φοίβος Μπότος
  • 90' Γιάννης Σαρδέλης

Με την ασφάλεια της νίκης επί της Λαμίας στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Λάρισα με πολλές αλλαγές για το ματς με τον Απόλλων ψάχνοντας την νίκη που όχι μόνο θα εξασφαλίσει την πρόκριση αλλά θα δώσει και μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Το πρώτο μέρος κύλησε με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται για περίπου 20’ καθώς δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες μπροστά από την εστία των γηπεδούχων. Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια οι παίκτες του Ουζουνίδη ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν και τελικώς τα κατάφεραν στο 41’ με τον Άλεφ να αξιοποιεί ωραίο γύρισμα από δεξιά. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα οι κιτρινόμαυροι έφτασαν και στο 2-0 όταν ο Αγιώτης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Φυσικά, με το σκορ στο 2-0 ο δρόμος για την νίκη έμοιαζε να έχει ανοίξει και στο δεύτερο μέρος το έργο της ομάδας του Ουζουνίδη ήταν σαφώς πιο απλό. Μάλιστα, ο Έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να κάνει και αρκετές δοκιμές ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν στην επανάληψη ωραίο ποδόσφαιρο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Τελικώς, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει και σε τρίτο τέρμα με τον Μπότο να πετυχαίνει το παρθενικό του με την φανέλα της Ένωσης εκμεταλλευόμενος ωραίο γύρισμα του Γιακουμάκη.

Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα όταν ο νεαρός Σαρδέλης στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ένωσης «έγραψε» το τελικό 4-0. Με την νίκη αυτή η ΑΕΚ έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα αγωνιστεί στον Βόλο με την τοπική ομάδα που αυτή την στιγμή έχει 4.

• 33

Είναι από τα ματς που δύσκολα μπορεί να πει κανείς ότι ο προπονητής της ομάδας που ηττήθηκε έχει ευθύνη για το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι κι αλλιώς, η προσέγγιση της αναμέτρησης από τον Μαρσέλο Τροΐζι στόχευε περισσότερο σε ένα αξιοπρεπές σκορ και λιγότερο σε ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα. Εφόσον αυτό έγινε, οι γηπεδούχοι μπορούν να είναι ευχαριστημένοι από τον προπονητή τους.

• 9

Αν για τους γηπεδούχους ισχύουν ως ελαφρυντικά τα αρνητικά στοιχεία τους στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, για τον Μαρίνο Ουζουνίδη το στοίχημα ήταν η χαλαρή προσέγγιση της αναμέτρησης να μην γυρίσει μπούμερανγκ. Η πειραματική 11άδα που κατέβασε ο τεχνικός της Ένωσης υπηρετούσε την λογική ότι περισσότερο τον ενδιέφερε να βγάλει συμπεράσματα και το γεγονός ότι ταυτόχρονα η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει γέρνουν θετικά την πλάστιγγα.

• 41’

ΓΚΟΛ! Ο Σβάρνας κάνει το γύρισμα, ο Άλεφ τελείωσε τη φάση και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

• 45’

ΓΚΟΛ! Ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα για τον Γιακουμάκη, ο Αγιώτης προσπάθησε να διώξει και με αυτογκόλ έκανε το 0-2.

• 50’

Μπότος, Γιαννούτσος και Γιούσης συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 52’

Κεφαλιά του Άλεφ, ο Σκούπρα έδιωξε πάνω στη γραμμή.

• 76’

ΓΚΟΛ! Ο Μπάμπης έκλεψε, ο Γιακουμάκης έκανε το σπριντ, ο Μπότος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του με την «Ένωση».

• 84’

Καλό πλασέ του Σαρδέλη, επέμβαση του Μαντζάρη.

• 90’

ΓΚΟΛ! Ο Σαρδέλης βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-4

• 1

Δεν έμοιαζε να υπάρχει πιθανότητα να κυλήσει το παιχνίδι με διαφορετικό τρόπο από αυτό αλλά η οποιαδήποτε υποψία έφυγε για τα καλά μετά το γκολ του Άλεφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και έκανε ακόμα πιο απλά τα πράγματα για την ομάδα του. Αυτό ήταν και το πρώτο κομβικό σημείο της αναμέτρησης.

• 2

Το γεγονός ότι μέχρι το 40' έμενε το αγχωτικό 0-0 και πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με δυο τέρματα διαφορά έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να είναι ακόμα πιο απλό το απόγευμα για την Ένωση. Το αυτογκόλ με το οποίο προέρχεται το 2-0 για την ΑΕΚ λοιπόν είναι το δεύτερο σημείο-κλειδί αυτής της αναμέτρησης.

• 3

Το τρίτο γκολ της Ένωσης στο 75' έδωσε διαστάσεις στην νίκη της και ταυτόχρονα υπήρξε το... σπάσιμο του ροδιού για τον Μπότο που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την φανέλα της ΑΕΚ. Η νίκη ήταν μεν δεδομένη για την ομάδα του Ουζουνίδη αλλά με αυτό το τέρμα καθώς και με εκείνο του Σαϊρέλη στο 90΄ υπήρξε και ένα θετικό συμπέρασμα για τους νέους της ΑΕΚ, κάτι που ήταν επίσης ζητούμενο.

Υπάρχουν ορισμένα στιγμιότυπα που μοιάζουν να συνοψίζουν την πολεμική φύση που έχει ορισμένες φορές το ποδόσφαιρο: αυτό είναι ένα τέτοιο και ας ήταν -κατά τα άλλα- χαλαρό το παιχνίδι.

95
Άλεφ
Δεν υπάρχει αμφιβολία πως ο Άλεφ υπήρξε με διαφορά ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης και ό,τι πιο ηγετικό είχε να επιδείξει η ομάδα της ΑΕΚ. Δεν είναι απλά ότι ο Βραζιλιάνος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ, είναι επίσης ότι υπήρξε συνδετικός κρίκος μέσα σε αυτή την πρωτότυπη 11άδα που κατέβασε ο Ουζουνίδης.

29
Γιώργος Αγιώτης
Είναι άδικο αλλά όταν η ομάδα σου δέχεται τέσσερα γκολ και το ένα από αυτά έχει προέλθει από δικό σου αυτογκόλ δεν γίνεται να παίρνει άλλος αυτόν τον χαρακτηρισμό. Ο λόγος για τον Αγιώτη που από δικά του πόδια ήρθε το 0-2 και ουσιαστικά κάπως έτσι τελείωσε το παιχνίδι για την ομάδα του.

51
Γιάννης Σαρδέλης
Ο Μπότος και ο Σαρδέλης πέτυχαν τα παρθενικό τους γκολ για την ΑΕΚ ωστόσο αν ένας εκ των δυο κέρδισε τις εντυπώσεις αυτός ήταν ο τελευταίος. Ο νεαρός άσος της Ένωσης έδειξε εξαιρετικά στοιχεία με την μπάλα στα πόδια στο λίγο διάστημα που αγωνίστηκε και μάλιστα πέτυχε και ένα γκολ απόρροια αυτής του της ποιότητας. Αυτός είναι το -πραγματικό- κέρδος της ΑΕΚ από αυτό το ματς.

Αντιπρόεδρος ΕΠΟ: «Μπορεί να γίνει τελικός με 20 χιλιάδες κόσμο στο Πανθεσσαλικό!»

0

Aντωνίου: «Τελικός με κόσμο εφόσον υπάρχει σύμπνοια των δύο ομάδων - Θέμα της νέας διοίκησης ο προπονητής της Εθνικής»