Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε δυναμικά, μειώνοντας γρήγορα το προβάδισμα των Αυστραλών (2-2), όμως η συνέχεια δεν ήταν καλή. Η Αυστραλία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ελλάδας και ξέφυγε στο σκορ, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα (9-6).

Παρ' όλα αυτά, η Ελλάδα παραμένει στην 3η θέση του ομίλου και διεκδικεί την πρόκριση στην τετράδα. Η επόμενη αγωνιστική για την ελληνική ομάδα είναι την Κυριακή (30/6, 12:00) κόντρα στην Ουγγαρία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να σκοράρουν στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Αυστραλία, όμως, άνοιξε το σκορ στο δεύτερο οκτάλεπτο και γρήγορα διεύρυνε το προβάδισμά της σε 4-2. Η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και μείωσε σε 4-3, όμως η Αυστραλία διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 5-3.

Στην επανάληψη, η Αυστραλία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ελλάδας και ανέβασε τη διαφορά σε 6-3. Η «γαλανόλευκη» ανέβασε ταχύτητες και με σερί 2-0 πλησίασε στο σκορ (6-5). Ωστόσο, η Αυστραλία απάντησε άμεσα και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 9-6.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-3, 2-2, 1-2

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Σιούτη, Ελληνιάδη, Πλευρίτου Μ. 2, Ξενάκη, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 2, Πλευρίτου Β., Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά, Σάντα.

Τα γκολ για την ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ πέτυχαν οι: Γκόφερς 1, Αρμίτ 2, Γκριν 1, Άντριους Α. 1, Άντριους Τ. 1, Αράνκι 1, Γουίλιαμς 1, Γιάνκοβιτς 1.

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια: Αυστραλία - Γαλλία 10-8, Καναδάς - Ουγγαρία 6-11, Γαλλία - Καναδάς 9-10.

Πρώτη ήττα για την Εθνική γυναικών στο «Thetis Cup»