FENERBAHCE SK
0 0
AS Monaco
AS MONACO

Ο νόμος της έδρας μίλησε. Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 89-78 της Μονακό για το Game 3 της σειράς των πλέι-οφ, έκανε το 2-1 και πλέον απέχει μια νίκη από το Final-4 του Βερολίνου, με το επόμενο παιχνίδι των δυο ομάδων να είναι την Μ. Παρασκευή (3/5, 20:45).

Οι παίκτες του Σάρας, περιόρισαν τα λάθη τους (8λ.) είχαν 22 ασίστ, την στιγμή που η Μονακό ήταν αρκετά άστοχη (4/21τρ.). Ο Νικ Καλάθης ήταν παντού μέσα στο παρκέ για την ομάδα του, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει 14 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Διψήφιοι ήταν οι Ουίλμπεκιν (11π. 3ρ. 4ασ.) Γκούντουριτς (11π. 6ασ.) και Χέις-Ντέιβις (10π.), ενώ καθοριστικός ήταν στο φινάλε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 8π. και 6ρ.

Από την αντίπερα όχθη φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άλφα Ντιάλο με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Λόιντ, Μπλοσομγκέιμ και Τζέιμς να προσθέτουν από 11 πόντους έκαστος.

Αμφίρροπο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα

Nευρικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (2-2, 4-4 στο 3’). Ντόρσεϊ και Χέις-Ντέιβις βρήκαν πόντους έξω από τα 6.75μ. δίνοντας αέρα 4π. στην ομάδα τους (10-6 στο 5’), με την Μονακό να μειώνει στο πόντο (10-9 στο 6’)σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Ο Μάικ Τζέιμς βρήκε ρυθμό με 5 συνεχόμενους πόντους (13-13 στο 7’), με τον Μπιμπέροβιτς από την άλλη πλευρά να μπαίνει ζεστός από τον πάγκο (5π. 1/1τρ.) διαμορφώνοντας το 18-16 στο 8’. Η γαλλική ομάδα απάντησε με δυο τρίποντα των Λόιντ και Μπλοσομγκέιμ (18-21 στο 9’), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-21).

Ο Γκούντουριτς μπήκε ζεστός, έδωσε ρυθμό και σκορ στην Φενέρ, η οποία έκλεισε το ημίχρονο στο +7

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκούντουριτς μπήκε η Φενέρ στο δεύτερο δεκάλεπτο αυξάνοντας το προβάδισμα της στο +3 (24-21 στο 12’). Ο Σέρβος πόιντ-γκαρντ είχε βρει ρυθμό επιθετικά, έφτασε τους 7π. (26-23 στο 14’), την στιγμή που ο Ουίλμπεκιν με το πρώτο του τρίποντο έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στο+6 (29-23 στο 14’), με την τουρκική ομάδα να έχει το μομέντουμ του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς μείωσαν άμεσα σε απόσταση ενός καλαθιού (31-29 στο 16’), με την Φενέρ να προσπαθεί να «χτυπήσει» μέσα από την ρακέτα ποστάροντας κυρίως τον Χέις-Ντέιβις (36-33 στο 17’). Η τουρκική ομάδα με ένα επιμέρους 9-3 σε 2’ ανέβασε το προβάδισμα της στο +8 (45-37 στο 19’), ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (47-40) ελέγχοντας το παιχνίδι σε αυτή την περίοδο.

Ο Καλάθης ήταν παντού, η Φενέρ πήρε διψήφιο προβάδισμα και έβαλε τις βάσεις για το 2-1 στην σειρά

Xωρίς σκορ για περισσότερο από 2’ έμεινε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Φενέρμπαχτσε, με την Μονακό να μειώνει σε 47-44 στο 23’. Η τουρκική ομάδα δεν είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο διατηρούσε μια μικρή διαφορά (+5, 51-46 στο 24’), με την γαλλική ομάδα να παραμένει σε απόσταση αναπνοής (53-49 στο 25’). Οι παίκτες του Σάρας έσφιξαν την άμυνα τους, έκλεψαν μπάλες και με τον Καλάθη να είναι παντού (10π. 3ρ. 3ας.) άνοιξε τη προβάδισμα της στο +9 (60-51 στο 27’). Το τουρκικό προβάδισμα έφτασε σε διψήφια τιμή για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (+11, 67-56 στο 29’), με την Φενέρ να ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (69-58), με την Φενέρ να έχει βάλει τις βάσεις για το 2-1 στην σειρά.

Αντέδρασε και μείωσε η Μονακό, πήρε τον έλεγχο και πάλι η Φενέρ, καθάρισε το παιχνίδι με καθοριστικό Παπαγιάννη και έκανε το 2-1 στην σειρά

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσε γρήγορα με 4-0 σερί (69-62 στο 31’), ωστόσο ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο (72-62 στο 32’). Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς έπαιζαν με περισσότερη αυτοπεποίθηση και με επιμέρους σκορ 6-13 στα πρώτα 4’ λεπτά της περιόδου έριξαν την διαφορά στο -4 (75-71 στο 36’). H αντίδραση της ομάδας του Σάρας δεν άργησε να έρθει, με τους Μπιμπέροβιτς και Παπαγιάννη να αυξάνουν άμεσα το προβάδισμα στο +9 (80-71 στο 36’). Η Μονακό έκανε 7-0 σερί για το 83-78 στο 38’ μπαίνοντας και πάλι στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο η Φενέρ απάντησε με δικό της 6-0 σερί για 89-78, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη, κάνοντας παράλληλα και το 2-1 στην σειρά των play-off.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 47-40, 69-58, 89-78.