Οι «Βιόλα» τα χρειάστηκαν κόντρα στους Βέλγου, που βρέθηκαν πολύ κοντά σε μια «χρυσή» ισοπαλία στην Ιταλία, ωστόσο ο Μπαλά Ενζολά με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε την Φιορεντίνα και της χάρισε τη νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «Βιόλα», αφού μόλις στο 5ο λεπτό με πανέμορφο τελείωμα ο Σοτίλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως η Κλαμπ Μπριζ, βρήκε γρήγορα την απάντηση.

Στο 17' ο Μπιράγκι έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Βανάκεν να εκτελεί εύστοχα για να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Φιορεντίνα, όμως πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια αφού στο 37' μετά από έναν «κεραυνό» του Μποναβεντούρα από μακριά, ο Γιάκερς απέκρουσε ασταθώς και ο Μπελότι από κοντά διαμόρφωσε το 2-1 για τους «Βιόλα».

Στο 61' η Μπριζ έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο αφού ο Ονιεντίκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο οι Βέλγοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ιγκόρ στο 63' να διαμορφώνει το 2-2!

Τελικώς, τη λύση για την Φιορεντίνα έδωσε ο Ενζολά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων , με τον Ανγκολέζο φορ να περνάει ως αλλαγή στο 88' και να «λυτρώνει» τους Ιταλούς με δυνατό σουτ μετά από ριμπάουντ σε δικό του δοκάρι!

Οι ενδεκάδες:

Φιορεντίνα (Βιντσένζο Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Ντοντό, Μαρτίνες, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Αρτούρ (70' Λόπεζ), Μποναβεντούρα, Γκονζάλες, Μπελτράν (70' Ικονέ), Σότιλ (52' Κουαμέ), Μπελότι (88' Ενζολά).

Κλαμπ Μπριζ (Νίκι Χάγιεν): Γιάκερς, Σάμπε, Σπίλερς, Μέχελερ, Μέιχερ, Σκόρας (65' Νίελσεν), Οντόι, Ονιεντίκα, Γιούτγκλα, Βανάκεν, Τιάγκο.

Φιορεντίνα - Μπριζ 3-2