Η «αμφίβια ταξιαρχία», που δεν είχε πλέον ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ηττήθηκε και από τη Χόνβεντ στο Σεράφειο με 11-10 και παραμένει χωρίς βαθμό, ενώ απομένει η εκτός έδρας αναμέτρηση με την κυπελλούχο Ευρώπης Βάσας (9/12).

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη προηγήθηκε 2-0 στο ξεκίνημα με τέρματα των Μπογκντάνοβιτς και Σολανάκη, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε σερί 5-0 και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Πλησίασε κάποιες φορές στο γκολ (5-4 στη δεύτερη περίοδο, 9-8 στην τρίτη, 10-9 στην τέταρτη), αλλά πάντα οι Ούγγροι έβρισκαν τον τρόπο να συντηρούν το προβάδισμά τους.

Ο Σεμπάστιαν Χέσελς σε κόντρα διαμόρφωσε το 9-11, τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Απόλλωνας έχασε επίθεση με παίκτη παραπάνω και το γκολ του Μπογκντάνοβιτς, 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα.

Η Χόνβεντ με τη νίκη της διατήρηθηκε "ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης, όμως η νίκη της Σαβόνα επί της Βάσας (16-13) στο άλλο σημερινό ματς του ομίλου δεν την ευνοεί. Η ιταλική ομάδα εξασφάλισε την πρόκριση και η κάτοχος του τίτλου Βάσας χρειάζεται ένα βαθμό στο τελευταίο ματς με τον Απόλλωνα για να την ακολουθήσει στους "16".

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 2-3, 4-3, 2-1

Διαιτητές: Ματιάσεβιτς (Μαυροβούνιο), Σταμπάλια (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 4, Μόκκας 1, Τρούλος, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 1, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας, Τόττης, Σολανάκης 3, Καβουσανός

Χόνβεντ (Μάρτον Σίβος): Κάρντος, Κέβι, Σεπφάλβι, Βάντοβιτς 2, Σούγκαρ, Φέγιος 1, Κις 1, Γκρέγκορ, Μπ. Χέσελς, Τσ. Εκλερ 3, Σίμον 2, Σ. Χέσελς 2, Φάρκας

Euro Cup: Πέμπτη σερί ήττα ο Απόλλων