Παρών στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, το οποίο θα διεξαχθεί στην Λάρισα, θα είναι ο Ολυμπιακός μετά την επικράτησή του επί της Κηφισιάς με σκορ 3-0 σετ (20-25, 22-25, 12-25) στα προημιτελικά της διοργαώνωσης.

Αρκετά ανταγωνιστικά ήταν τα δύο πρώτα σετ με τους «ερυθρόλευκους» να υπερτερούν στις λεπτομέρειες και να βάζουν τις βάσεις για την πρόκριση. Πιο συγκεκριμένα, στο εναρκτήριο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το προβάδισμα, με την Κηφισιά ν' ανατρέπει προσωρινά το σκορ (14-13). Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας στην τελική ευθεία στο +3 (17-20), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (20-21). Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο έκανε σερί 4-0 και πήρε το πρώτο σετ με 20-25.

Παρόμοια έκβαση είχε το σκορ και στο δεύτερο σετ, με την Κηφισιά να είναι ανταγωνιστική καθ' όλη τη διάρκεια και να ισοφαρίζει σε 22-22 στο τέλος. Εκεί ο Ολυμπιακός με ανάλογο επιθετικό σερί του πρώτου σετ έκανε το 2-0 με σκορ 22-25.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Κηφισιά έμεινε από κουράγια, με τον Ολυμπιακό να κάνει απλά τα πράγματα, κάτι που αποδεικνύει και το τελικό 12-25 για το τελικό 3-0 στο σκορ.

Κηφισιά - Ολυμπιακός 0-3