EMPORIO ARMANI MILAN
  • Φερνάντο Ρότσα
  • Πιοτρ Παστούτσιακ
  • Σέφι Σεμές

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι στο Κάουνας με 87-73 και ουσιαστικά να φέρει σε πάρα πολύ δύσκολη θέση τους Ιταλούς αναφορικά με τη... μάχη τους για να βρεθούν στα play in της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κίναν Έβανς με 20 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους η μία ενάντια στην άλλη. Όμως δεν τα κατάφερναν. Με αποτέλεσμα στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ να είναι στο 6-5 και λίγο αργότερα η Ζαλγκίρις να πάρει διαφορά πέντε πόντων, 10-5. Το σερί 6-0 των γηπεδούχων απαντήθηκε άμεσα από τους Ιταλούς, με τον Νικόλα Μίροτιτς να παίρνει την ομάδα… πάνω του. Με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο … οδήγησε την ομάδα του στο 12-17, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο και έκλεισε με σκορ 14-17.

Ο Τόνουτ κράτησε την Αρμάνι μπροστά

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι προσπάθησε να κάνει την… αντεπίθεση της. Ο Μάνεκ με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια, 20-20 και λίγο αργότερα ο Χέιζ έδωσε προβάδισμα στους Λιθουανούς με 25-24. Ο Μπουτκεβίτσιους και ο Τόνουτ όμως έκαναν τη διαφορά στη συνέχεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ιταλό να είναι ο παίκτης που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-37.

Ο έλεγχος στη Ζαλγκίρις

Ντέρμπι το ματς και στην τρίτη περιόδο με τον Γκιεντράιτις να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 37-37. Ο Σιλντς στο 24’ έκανε το 41-40 και αμέσως μετά ο Σάμνερ ήταν ο παίκτης που σήκωσε το επιθετικό φορτίο για τους Λιθουανούς, καθώς διαμόρφωσε το 49-43, με προσωπικές του ενέργειες στο 26’. Δυο συνεχόμενα τρίποντα από Μίροτιτς και Έβανς έκαναν το 52-46, με τον Χέιζ να.. .ανοίγει τη διαφορά στους 8 πόντους, 56-48, με τον Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο και να… γράφει το 59-52.

Γρήγορο 6-0 από τους γηπεδούχους και η διαφορά πάει στους 10 πόντους για τη Ζαλγκίρις, 64-54, με τον Σιλντς να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο και να μειώνει άμεσα. Ο Σιλντς φάνηκε να… αφυπνίζεται και με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 66-60. Ο Σάμνερ από την άλλη πλευρά συνέχιζε να είναι σε… επαφή με το καλάθι των Ιταλών, με τον Έβανς να κάνει το 71-63, λίγο πριν τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα. Η διαφορά έφτασε και τους 9 πόντους, 72-63, αλλά ένα γρήγορο 0-5, έκανε το 72-68 και διατήρησε ακέραιο το ενδιαφέρον. Ο Σάμνερ όμως τον... χαβά του και 78-68 με τη Ζαλγκίρις να κρατάει στα χέρια της την νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 14-17, 32-37, 59-54, 87-73