Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τη φετινή της παρουσία στη Stoiximan Basket League η Καρδίτσα. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε της ΑΕΚ με... και έτσι "έκλεισε" τη σεζόν με εξαιρετικό τρόπο. Από την άλλη η ΑΕΚ που δεν τα κατάφερε και είδε τον Ηλία Ζούρο να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές συνεχίζει στα playoffs από την 7η θέση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο ΜακΚάλουμ με 22 πόντους, ενω για την ΑΕΚ ο ΜακΡέι είχε 20 πόντους.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο ματς η ΑΕΚ η οποία πήγε την αναμέτρηση σε υψηλό ρυθμό και με τον Ραντλ το σκορ έγινε 3-9, στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια η Καρδίτσα ανέβασε ρυθμό κυρίως με τον Μακ και μείωσε σε 10-11, με τον Αμερικανό να έχει τους 7 πόντους. Ο ΜακΡέι ήταν εντυπωσιακός για την ΑΕΚ και έδινε συνέχεια λύσεις, αλλά  από την άλλη ΜακΚάλουμ και Μακ έδιναν συνεχώς απαντήσεις με την ΑΕΚ να βλέπει το +6 (10-16) που είχε στα χέρια της, να εξανεμίζεται και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με σκορ 25-25.

Μπροστά η Καρδίτσα, επέστρεψε η ΑΕΚ

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΜακΡέι συνέχιζε να είναι ο μοναδικός παίκτης της ΑΕΚ ο οποίος αποτελούσε απειλή για την Καρδίτσα, η οποία όμως ήταν η ομάδα η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Γρήγορο 4-0 και 29-25 στις πρώτες φάσεις της περιόδου και από εκεί και έπειτα η ομάδα του Παπανικόπουλου έφτασε να προηγείται και με 7 πόντους, 38-31, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ όμως βρήκε λύσεις και δια χειρός Χατζηδάκη «έτρεξε» σερί 3-10, ισοφάρισε σε 41-41, ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου και αμέσως μετά με δύο βολές του Καράμπελα το σκορ έγινε 41-43.

Από σερί σε σερί και το ματς στο «Χ»

Πολύ δυναμικό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην επανάληψη με τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν σερί 0-7 και να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων με το σκορ να πηγαίνει στο 43-50. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν το έβαλε κάτω, έσφιξε άμυνα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και στο 26’ είχε απαντήσει με δικό της σερί 7-0, ισοφαρίζοντας το σκορ στο 50-50. Οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ ο ΜακΚάλουμ με γκολ φάουλ έκανε το 55-52 και πριν εκτελέσει τη βολή ο Ηλίας Ζούρος δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε. Ο ΜακΚάλουμ ευστόχησε και στη βολή της τεχνικής ποινής και στη βολή του φάουλ και έκανε το 57-52, δύο λεπτά πριν το τέλος. Άμεση απάντηση των παικτών του Ζούρου με 0-6 και 57-58, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-60 με 1/3 βολές του Δίπλαρου.

Καθάρισε στο τέλος η Καρδίτσα

Το πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να ξεφύουν η μία από την άλλη, με την Καρδίτσα να έχει το προβάδισμα με 68-66 και τον Μενέγκα να δίνει αέρα 4 πόντων στην ομάδα του, 70-66. Η διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους, 73-66, αλλά ο Ντεζίπογλου απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων και έκανε το 73-69. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να πορηγιούνται και με 80-72 στα τελευταία 40 δεύτερα, ο Νετζήπογλου μείωσε σε 80-75 και ενώ απέμεναν 20 δεύτερα για το τέλος ο Μακ δέχθηκε τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 81-76. Ένα λάθος του Γιάνκοβιτς όμως έδωσε τη δυνατότητα στον ΜακΡέι να βγει στον αιφνιδιασμό και με γκολ-φάουλ να κάνει το 81-79, 15 δεύτερα για το τέλος. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μακ έκανε το λάθος, οι "κιτρινόμαυροι" έκλεψαν ο ΜακΡέι έχασε το τρίποντο της νίκης και η Καρδίτσα πήρε το θετικό αποτέλεσμα

Τα Δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60,  81-79