Το Game 3 των Μπακς με τους Πέισερς στην Ιντιανάπολις ήταν μυθικό, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν στη λήξη της πρώτης περιόδου με 39-22, όμως τα «Ελάφια» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Μίντλετον ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους.

Οι Μπακς άρχισαν να ροκανίζουν σταθερά την διαφορά και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με τους Πέισερς να έχουν προβάδισμα 7 πόντων, όμως τα «Ελάφια» συνέχισαν την αντεπίθεσή τους, με τον Κρις Μίντλετον με απίστευτο τρίποντο στα 3'' πριν την λήξη να ισοφαρίζει σε 111-111, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο έγιναν τρομερά πράγματα, αφού οι Μπακς πήραν το προβάδισμα με 113-115 ένα λεπτό πριν την λήξη της παράτασης, όμως οι Πέισερς με δίποντο και τρίποντη «βόμβα» του Νέσμιθ πήραν το προβάδισμα με 118-115 για να απαντήσει και πάλι ο Μίντλετον με τρίποντο 6,2'' πριν την λήξη.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον, ωστόσο πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση των Πέισερς και 1,6'' πριν την λήξη με απίθανο καλάθι διαμόρφωσε το 120-118 κερδίζοντας και το φάουλ. Ο ηγέτης των Πέισερς ευστόχησε στην βολή «γράφοντας» το τελικό 121-118, αφού ο Μίντλετον στο φινάλε πήρε τραβηγμένη προσπάθεια χωρίς να βρει στόχο.

Ο Κρις Μίντλετον, θύμισε τον All-Star που ήταν πριν μια διετία, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 42 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Ιντιάνα Πέισερς ξεχώρισε ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον που είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ σε ένα μεγαλειώδες triple double.