Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καθ' όλη τη διάρκεια, μπροστά στο ματς και δεν άφησαν την Ένωση να προσπεράσει, παρά την επιμονή της στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Έτσι, εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα έδρας τους και θέλουν την Πέμπτη (6/6) να κάνουν το 2-0 στην αντίστοιχη της ΑΕΚ.

Ο Σλίσκοβιτς με 9 γκολ ηγήθηκε των Πειραιωτών στην επίθεση, ενώ ο Σάββας ακολούθησε με 5. Από την πλευρά της ΑΕΚ, οι Λέμος και Τόμε σημείωσαν 5 και 4 γκολ αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να προηγηθεί ούτε μια φορά στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας για τελευταία φορά στο 4-4 στο τρίτο πεντάλεπτο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με χαμηλό σκορ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μικρό προβάδισμα (7-4), ενώ η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια στο πρώτο πεντάλεπτο.

Σιγά σιγά, οι «ερυθρόλευκοι», αξιοποιώντας τον αγωνιστικό τους ρυθμό, άνοιξαν τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +6 στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου (15-9).

Η ΑΕΚ, όμως, δεν το έβαλε κάτω. Με δυναμική αντεπίθεση στο τρίτο πεντάλεπτο, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο ένα γκολ (22-21, 23-22), κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ.

Στο φινάλε, ο Ολυμπιακός, με ψυχραιμία και δυνατή άμυνα, άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ και πήρε τη νίκη με 24-23.

Τα πένταλεπτα: 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 10-7, 13-8 (Ημίχ.), 15-9, 17-12, 19-17, 20-18, 22-21, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 5.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής, Τικ 1, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς 2, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς, Μίλερ 2, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 25-23