EURO 2024 Χορηγός

Η Κροατία θριαμβεύει στα Παγκόσμια Κύπελλοα και αποτυγχάνει στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα. Άγνωστο για ποιο λόγο, ίσως ούτε οι ίδιοι οι Κροάτες να μην μπορούν να εξηγήσουν πώς γίνεται να έχουν φτάσει τελευταία χρόνια μια φορά στον τελικό του Μουντιάλ και άλλη μια φορά ατα ημιτελικά του κόσμου, αλλά δεν μπορούν να κάνουν αυτό το... κάτι παραπάνω σε EURO.

Η ισοπαλία με 1-1 με αντίπαλο την Ιταλία για την 3η αγωνιστική των ομίλων του EURO της Γερμανίας ήρθε να προστεθεί στη μακρά λίστα με τα... δράματα που έχει βιώσει η Κροατία στην ιστορία της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ζλάτκο Ντάλιτς κρατούσαν τη νίκη μέχρι το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ματία Τζακάνι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, τη «σκουάντρα ατζούρα» στους «16» και τους Κροάτες, εκτός... θαύματος, στο σπίτι τους.

«Πολλές φορές το ποδόσφαιρο είναι σκληρό. Αυτό φάνηκε για άλλη μια φορά. Δεν αξίζαμε να δεχθούμε αυτό το γκολ, δεν ξέρω για ποιο λόγο ο διαιτητής άφησε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις» είπε καταρρακωμένος μετά το τέλος του αγώνα ο Λούκα Μόντριτς.

Είχε προηγηθεί η ισοπαλία 2-2 με την Αλβανία, επίσης με γκολ που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις (στο 90'+5' από τον Κλάους Γκιασούλα) και αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία των EURO που μια εθνική ομάδα χάνει δύο νίκες στον έξτρα χρόνο.

«Είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Δεχθήκαμε δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια. Δεν μας άξιζε να τελειώσουμε έτσι» ήταν τα λόγια του Γιόσιπ Σάνισιτς. «Είναι δύσκολο να βρεις λέξεις για αυτό που έγινε, αλλά ίσως να μην είναι σύμπτωση. Θα πρέπει να αναλύσουμε σε βάθος αυτό που μας συνέβη» είπε ο Μάριν Πόνγκρασιτς, κάνοντας και αυτοκριτική.

Τώρα πια η Κροατία χρειάζεται ένα... θαύμα για να βρεθεί στα νοκ άουτ ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων. Θα πρέπει η Αγγλία να νικήσει τη Σλοβενία με διαφορά τριών γκολ και πάνω ή ή Τσεχία να χάσει από την Τουρκία και η Πορτογαλία από την Γεωργία. Ομοίως, η Δανία να επικρατήσει της Σερβίας. «Είχαμε την πρόκριση στα χέρια μας, αλλά τώρα πια δεν εξαρτάται από εμάς» παραδέχθηκε ο Ντάλιτς.

Πριν από τρία χρόνια, η Κροατία είχε ισοφαρίσει σε 3-3 την Ισπανία στο τέλος της κανονικής διάρκειας, για να ηττηθεί τελικά με 5-3 με δύο γκολ στην παράταση και να αποκλειστεί από τα προημιτελικά.

Το 2016 μια γκολάρα του Ρικάρντο Κουαρέσμα στο 117' ήταν αυτή που οδήγησε την Πορτογαλία στη νίκη με 1-0 και στα προημιτελικά αποκλείοντας τους Κροάτες, ενώ το 2012 δεν συνέχισαν πέρα από τους ομίλους μετά την ήττα με 1-0 από την Ισπανία την τελευταία αγωνιστική με τον Χεσούς Νάβας να σκοράρει στο 88'.

Και το 2008 η Κροατία είχε ζήσει ένα δράμα όταν στον προημιτελικό κόντρα στην Τουρκία του Φατίχ Τερίμ είχε προηγηθεί με τον Ιβάν Κλάσνιτς στο 119', ισοφαρίστηκε στο 122' και κατόπιν έχασε στα πέναλτι την πρόκρισή της στα ημιτελικά!

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |