ΤΣΕΧΙΑ
  • 69' Χράνατς (αυτ)
  • 92' Κονσεϊσάο
  • 62' Πρόβοντ

Σε ένα ματς με εκπληκτικό φινάλε, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πήρε μια νίκη που μπορεί να την άξιζε, όμως ήρθε με ανέλπιστο τρόπο. Η Πορτογαλία έπαιξε όλο το ματς στο μισό γήπεδο, βρέθηκε να χάνει, όμως στο τέλος η μπάλα την ήθελε και έτσι ξεκίνησε με 2-1 σε βάρος της Τσεχίας και πήγε στο Νο1 του group μαζί με την Τουρκία που νωρίτερα νίκησε την Γεωργία (3-1). Στο 6ο Euro της μυθικής καριέρας του έπαιξε και επίσημα ο Ρονάλντο, γηραιότερος ever σε Euro ο Πέπε.

Όπως αναμενόταν, η Πορτογαλία πήρε από τα αποδυτήρια τα ηνία του αγώνα, πίεζε ψηλά, κρατούσε μπάλα και στο 7’ έχασε την πρώτη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Ρονάλντο δεν βρήκε στόχο από τη σέντρα του Λεάο. Ο τελευταίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Ιβήρων, απέφευγε σχεδόν πάντα τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως τα γυρίσματα δεν έβρισκαν συμπαίκτη. Στο 23’ ο Φερνάντες δοκίμασε από απόσταση αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω με την κατοχή να ξεπερνά το 75%.

Στο 26’ μετά από λάθος στο κέντρο της Τσεχίας, ο Φερνάντες έφυγε από δεξιά και έκανε τη συρτή σέντρα αλλά ο Λεάο δεν πρόλαβε σε κενή εστία και στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους ο Ρονάλντο προσπάθησε μόνος του. Στο 31’ ίσως από θέση οφσάιντ έκανε το σουτ αλλά ο Στάνιεκ τον νίκησε και δύο λεπτά μετά με μαγικό τακουνάκι έβγαλε τετ-α-τετ τον Βιτίνια αλλά ο μέσος της Παρί δεν τα κατάφερε. Όπως δεν τα κατάφερε στις καθυστερήσεις και πάλι ο CR7 που είδε ξανά τον Στάνιεκ να του «λέει» όχι και το ημίχρονο να φεύγει με 0-0.

Η Πορτογαλία είχε τις περισσότερες πάσες σε ημίχρονο Euro τα τελευταία 45 χρόνια με πάνω από 350 και στην επανάληψη μπήκε ξανά δυνατά. Στο 55’ η κεφαλιά του Κριστιάνο έφυγε έξω και στο 58’ το φάουλ του πήγε στα χέρια του τερματοφύλακα, όμως οι Ίβηρες σύντομα θα αποκτούσαν μεγαλύτερα προβήματα. Γιατί στο 62’ ο Πρόβοντ με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής δοκάρι-και-μέσα έδωσε το προβάδισμα στην Τσεχία (0-1).

Τα γεμίσματα και η μεταφορά της μπάλας στην περιοχή συνεχίστηκαν από τους Πορτογάλους, που στάθηκαν τελικά τυχεροί στο 69’ όταν μετά την κεφαλιά του Νούνο Μέντες, ο Χράνατς έστειλε την μπάλα στον Στάνεκ και στα δίχτυα και για τον χρεώσει με αυτογκόλ (1-1). Στο υπόλοιπο του αγώνα το γήπεδο έγειρε και στο 87’ οι Ίβηρες πίστεψαν ότι πήραν το ματς όμως το γκολ του Ζότα ακυρώθηκε γιατί ο Ρονάλντο ήταν οφσάιντ όταν έστειλε βρήκε το δοκάρι με κεφαλιά.

Όμως το ending ήταν happy για την Πορτογαλία, αφού οι δύο τελευταίες αλλαγές του Μαρτίνεθ, οι Πέδρο Νέτο και Φρανσίσκο Κονσεϊσάο συνδυάστηκαν και μετά το νέο λάθος του Χράνατς ο γιος του Σέρτζιο, έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Ντίας, Πέπε, Μέντες (90’ Πέδρο Νέτο), Νταλότ (63’ Ινάσιο), Βιτίνια (90’ Κονσεϊσάο), Φερνάντες, Κανσέλο (90’ Σεμέντο), Σίλβα, Λεάο (63’ Ζότα), Ρονάλντο.

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Κρέιτσι, Χράνατς, Χόλες (93’ Τσορί), Σούτσεκ, Σούλιτς (79’ Σέβτσικ), Πρόβοντ (79’ Μπαράκ), Τσουφάλ, Ντούντερα, Κούχτα (60’ Λινγκρ), Σικ (61’ Σίτιλ).

Πορτογαλία - Τσεχία 2-1