Αλβανία
ΑΛΒΑΝΙΑ
  • Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)
  • 74' Αντρέι Κράμαριτς
  • 76' Κλάους Γιασούλα (αυτογκόλ)
  • 87' Ίβιτσα Ίβουσιτς (εκτός γηπέδου)
  • 11' Καζίμ Λάτσι
  • 90+5' Κλάους Γιασούλα
  • 76' Ελσίντ Χισάι
  • 90+3' Μίρλιντ Ντάκου
  • 90+7' Κλάους Γιασούλα

Τι ματσάρα είδαμε; Πως να εξηγήσεις σε κάποιον που δεν είδε το παιχνίδι αυτό που συνέβη; Οι Κροάτες έφτασαν μια ανάσα από την νίκη, με ανατροπή, όμως οι Αλβανοί μίλησαν στο τέλος και πήραν έναν δίκαιο βαθμό, στο κυνήγι της πρόκρισης.

Νωθρό ξεκίνημα στο ματς για τις δύο ομάδες, χωρίς εντυπωσιακό ποδόσφαιρο και χωρίς ρυθμό. Οι Αλβανοί προηγήθηκε με 0-1 από νωρίς.

Οι Αλβανοί κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα και στην πρώτη φάση του ματς και δική τους τελική βρήκαν δίχτυα. Ο Ασάνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Λάτσι έπιασε την κεφαλιά, νικώντας τον Λιβάκοβιτς για το 0-1. Oι Κροάτες πίεσαν όμως δεν κατάφεραν να απαντήσουν, με την Αλβανία να βγάζει "φαρμακερές" αντεπιθέσεις και να απειλει και για δεύτερο τέρμα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με την κυρίαρχη Αλβανία να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα 0-1 και την Κροατία να δείχνει μία απογοητευτική εικόνα, σημειώνοντας μόλις μία προσπάθεια. Η ομάδα του Σιλβίνιο πήρε αυτοπεποίθηση μετά το γκολ και απείλησε πολλές φορές τον Λιβάκοβιτς, ψάχνοντας για ένα δεύτερο γκολ, με τον Κροάτη όμως, να δηλώνει "παρών" στις μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα την μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Ασλάνι στο 31'.

Νωρίς με την επανάληψη οι Κροάτες έδειξαν διάθεση να ανεβάσουν ρυθμό. Όμως το αποτέλεσμα ήταν χωρίς ουσία.

Στο 49ο λεπτό καλή στιγμή για την Κροατία. Ο Στρακούσια έδιωξε με το ένα χέρι το σουτ του Κράμαριτς, με τους Κροάτες να πλησιάζουν στο γκολ για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος.

Μέσα σε ένα ονειρικό δίλεπτο από το 74 ως το 76' η Κροατία κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι.

Ο Κράμαριτς έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την Κροατία, έπιασε ένα σουτ με το δεξί, με την μπάλα να περνάει κάτω από τον Χισάι και να φέρνει το ματς σε 1-1. Η Κροατία έφερε το ματς υπέρ της σε δύο λεπτά. Μετά από απομάκρυνση, η μπάλα έφτασε στον Σούτζιτς, ο οποίος από το πέναλτι έπιασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο σώμα του Γιασούλα και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο διάστημα που ακολούθησε οι Αλβανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι Κροάτες έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό και έφτασαν ...μια ανάσα από την πολυπόθητη νίκη.

Το ρολόι κυλούσε εναντίον των Αλβανών, που όμως ...μίλησαν στο φινάλε! Ο Γιασούλα εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ και νίκησε τον Λιβάκοβιτς, σκοράροντας και ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Πέρισιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς, Πέτκοβιτς.

Αλβανία: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Λάτσι, Ασάνι, Μανάι, Μπαϊράμι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα

Κροατία - Αλβανία 2-2