• 59' Σμιντ
  • 80' Σάμπιτσερ
  • 32' Πος
  • 33' Βίμερ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Αυστριακούς καθώς στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάλεν έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με αποτέλεσμα το σύνολο του Ράνγκνικ να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 0-1.

Στη συνέχεια οι Ολλανδοί πήραν την μπάλα στα πόδια τους και ο Μάλεν έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το... αίμα του πίσω, καθώς στο 23ο λεπτό βρέθηκε απέναντι στον Πεντς αλλά αστόχησε.

Στο 38' η Αυστρία είχε τριπλή ευκαιρία με Σάμπιτσερ, Γκρίλις και Αρναούτοβιτς, κανείς όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βερμπρούχεν, μέσα μάλιστα από την περιοχή, με τα τελείωματά τους να είναι χλιαρά. Κάπως έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε το «έλα να δεις» σε ένα τρελό παιχνίδι που είχε τέσσερα γκολ, δύο ανατροπές και μία μεγάλη κερδισμένη την Αυστρία που... ξέρανε την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν και πανηγύρισε μία επική πρόκριση στον όμιλο απέναντι στα δύο μεγαθήρια, κατακτώντας παράλληλα και την πρώτη θέση του ομίλου.

Αρχικά στο 54' ο Χάκπο με ωραίο πλασέ μετά από μία εξαιρετική αντεπίθεση έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η εικόνα του αγώνα μέχρι εκείνο το λεπτό και μετά το γκολ της ισοφάρισης έδειχνε Ολλανδία, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αυστριακοί βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σμιντ με κεφαλιά να κάνει το 1-2.

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε αρκετά μετά το γκολ αυτό οι Ολλανδοί πίεσαν με μεγάλο ρίσκο αφήνοντας κενά στην άμυνά τους όμως δικαιώθηκαν με το γκολ του Ντεπάι με κεφαλιά στο 73' μετά από ασίστ (επίσης με το κεφάλι) του Βέγκχορστ.

Οι Αυστριακοί δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους κουβέντα και με τον αρχηγό τους, τον Ζάμπιτσερ στο 80ο λεπτό βρήκαν και τρίτο γκολ κρατώντας το αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Η Ολλανδία παρά την ήττα κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση ως μία από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων, έχοντας βαθμολογική συγκομιδή τεσσάρων βαθμών.

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χερτράιντα, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Ράιντερς, Σχούτεν, Φέερμαν (35' Σίμονς), Μάλεν, Χάκπο, Ντεπάι.

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Βέμπερ, Λίνχαρτ, Πρας, Ζάιβαλντ, Γκρίλιτς, Βίμερ, Ζάμπιτσερ, Σμιντ, Αρναούτοβιτς.

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

Ολλανδία-Αυστρία 2-3