Τρεις ευκαιρίες έκανε στο πρώτο ημίχρονο η Άλκμααρ πετυχαίνοντας ισάριθμα γκολ με την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ να δείχνει προβληματική. Η «Ένωση» πίεσε ψηλά δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο προδόθηκε από τα λάθη της.

Με 4-1-3-1-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Αλμέιδα. Κάτω από τα γκολπόστ ο Θεοχάρης, τετράδα στην άμυνα οι Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί. Μπροστά τους ο Γιόνσον. Στον άξονα και ο Γαλανόπουλος, δεξιά ο Ελίασον, αριστερά ο Φερνάντες και ο Μάνταλος πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία.

Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν από το ξεκίνημα να πιέσουν ψηλά. Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην «Ένωση», με πρωταγωνιστή τον Γαλανόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Οβούσου.

Οι Ολλανδοί έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 10΄ καταφέρνοντας στην πρώτη επίσκεψη τους στα καρέ του Θεοχάρη να ανοίξουν το σκορ. Το κλέψιμο της μπάλας του Μπούρμεστερ από τον Γιόνσον έφερε σε πλεονεκτική θέση τον 19χρονο Φαν Μπόμελ, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Θεοχάρη.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάνταλος έφτασε κοντρά στην ισοφάριση, αφού έκλεψε την μπάλα από τον Ογούσου μέσα στην περιοχή της Άλκμααρ, όμως δεν σημάδεψε σωστά.

Η ομάδα του Αλμέιδα έχανε τις ευκαιρίες και οι Ολλανδοί πετύχαιναν τα γκολ, αφού στο 27΄ έπειτα από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ Ζεεφουίκ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της AZ.

Το κακό τρίτωσε για την ΑΕΚ στο 43΄ της αναμέτρησης, όταν από την δεξιά πλευρά έφυγε στην πλάτη της άμυνας ο Μπουρμέεστερ περνώντας την μπάλα πάνω από τον Θεοχάρη για το 3-0. Τρεις τελικές και ισάριθμα γκολ για τους Ολλανδούς.

Ο Αλμέιδα παρέταξε διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Αγγελόπουλο στο τέρμα, στην άμυνα Πήλιο, Ραντόνια, Χρυσόπουλο, Κανελλόπουλο, στον άξονα Φοφανά και Ρουκουνάκη, Ζίνι και Τσιλούλη στα δύο άκρα και τον Μαχαίρα πίσω από τον Θεοδωρίδη.

Ο τελευταίος μάλιστα στο 59΄ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Τσιλούλη. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί πέτυχαν και τέταρτο γκολ έπειτα από λάθος του Ραντόνια με σκόρερ τον Ντε Βιτ (4-0).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, ωστόσο η AZ δεν χαρίστηκε σκοράροντας δύο ακόμη τέρματα. Πρώτα στο 88΄ με πλασέ του Ντε Ροντέ και στην αμέσως επόμενη φάση (89΄) με τον Κάσιους.

Ακολουθούν φιλικά για την ΑΕΚ, με δύο ομάδες του Βελγίου, τη νεοφώτιστη Μπέρσχοτ (03/07) και την πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ (06/07).

Αλκμααρ: Οβούσου (46΄ Βέρχολστ), Πενέτρα (46΄ Κάσιους), Βαν Μπόμελ (46΄ Γκόες), Κλασιέ (46΄΄Μάρτινς), Ντέκερ (46΄ Κουπμάινερς), Λάχντο (46΄ Μίγινανς), Σούτεν (46΄ Μπαζούρ), Σμιτ (46΄ Ποκού), Μπουρμέεστερ (46΄ Σαντίκ), Ζεεφουίκ (46΄ Βαν Μπρέντεροτ) και Ντε Βιτ..

ΑΕΚ: Θεοχάρης (46΄ Αγγελόπουλος), Ρότα (46΄ Κανελλόπουλος), Μουκουντί (46΄ Πήλιος), Μήτογλου (46΄ Χρυσόπουλος), Χατζισαφί (46΄ Ραντόνια), Γιόνσον (46΄ Φοφανά), Μάνταλος (46΄ Ρουκουνάκης), Γαλανόπουλος (46΄ Μαχαίρας), Γκαρσία (46΄ Ζίνι), Ελίασον (46΄ Τσιλούλης), Φερνάντες (46΄ Θεοδωρίδης / 72' Κάτσικας).

Άλκμααρ – ΑΕΚ 6-0: «Φθηνά» λάθη στην άμυνα, έριξαν... εξάρα στην ΑΕΚ (vid)