Οι «πράσινοι» είχαν πάρει προβάδισμα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, όμως είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν σταμάτησαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες.

Στο 12΄λοιπόν ο Τρουιγιέ έβγαλε μια εξαιρετική κάθετη και ο Νίκας κινήθηκε σε θέση σέντερ φορ, πλασάροντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμορφώνοντας το 2-0.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Τζούρισιτς με ωραίο τελείωμα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για το 3-0 του Παναθηναϊκού.

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός του «Τριφυλλιού» ήταν μακράν ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας στο πρώτο μισάωρο και στο 28' συμπλήρωσε το χατ-τρικ του, με ένα ακόμα ωραίο τελείωμα μετά από γύρισμα του Κάτρη.

Το 5-0 για την ομάδα του Αλόνσο ήρθε στο 35', με πρωταγωνιστή αυτή την φορά τον Μαντσίνι, που πήρε την υπέροχη κάθετη του Νταμπίζα και με άψογο τελείωμα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Φουκς.

Ο ασταμάτητος Τζούρισιτς έβγαλε και ασίστ στο 40', με τον Νταμπίζα να βγαίνει απέναντι στον Φουκς, να τον περνάει και να πλασάρει προ κενής εστίας για το έκτο γκολ των «πράσινων».